Aralık ve Kuraklık

Bu iki kelimeyi bir arada kullanabileceğim aslında pek aklıma gelmezdi. Zira bize ilkokuldan beri öğretilen basit iklim bilgileri, yazların sıcak ve kurak, kışların soğuk ve yağışlı geçtiği yönündeydi. Ancak 2013 yılının Aralık ayının kasvetli ama bir türlü yağış getiremeyen kuru sıkı bulutları kış mevsiminin ilk ayında bizi “soğuk ve kurak” kavramıyla karşı karşıya getirdi.
Bölgemizin çoğunda uzun yıllardaki ortalama olarak 65 ile 120 mm yağışın düştüğü aralık ayı, senelik yağış dağılımına bakıldığında merkezlerimizin tamamında en yağışlı 1. veya 2. ay olarak dikkat çekiyor. Fakat gelin görün ki, geçtiğimiz senelerin aksine, İstanbul haricinde Trakya’daki istasyonların tamamında yağış miktarı ortalamalarının yüzde 85 ile 95 oranında altında kaldı. Aşağıdaki haritada Trakya’da aralık ayı boyunca düşen toplam yağış miktarlarını ve yağışın uzun yıllar ortalamasına oranını görebilirsiniz:

aralık ayı yağış miktarı

Batısı haricinde genel olarak normallerinden az yağışla kapatılan kasım ayının ardından, aralık ayında da bölgemizin büyük bölümünde süren yağış eksiği, ekilen ürünlere yağmur bekleyen çiftçilerimizin yüzlerinin asılmasına ve barajlardaki doluluk oranlarının da bir hayli düşmesine sebep oluyor. İSKİ verilerine göre, normalde bu aylarda artış eğiliminde olması gereken baraj doluluk oranlarındaki düşüş hızla devam ediyor ve 2007-2008 dönemindeki kurak dönemin bir benzerini yaşamak üzere olduğumuzu bize gösteriyor:

baraj doluluk 2 baraj doluluk 1

10-14 Aralık arasındaki günlerde Trakya’nın batı ve orta kesimlerinde hafif görülen, doğusunda İstanbul çevresinde zaman zaman etkili olan yağmur, kar ve dolunun ve aynı dönemde bölgemizin tamamında kuvvetli esen rüzgarın dışında Trakya, genel olarak durgun bir hava yaşadı. Özellikle aralık ayının ikinci yarısında yüksek basınç hakimiyetinde, sisli ve puslu günler yaşandı. Sis ve pusun güneşin gündüz saatlerinde yeryüzünü ısıtmasını engellemesi ve gece saatlerinde yaşanan bulutsuz gökyüzünün ayaza yol açması sebebiyle bölgemizin tamamında hem gece hem gündüz sıcaklıkları ortalamaların 1-2 derece altında seyretti. Ancak bu soğuğun yolu yağışın yolu ile kesişmediği için birçoğumuzun beklediği kar yağışı, İstanbul çevresi haricinde bölgemizin genelinde özlenilen, umulan miktarda gerçekleşemedi.

2013 ARALIK SICAKLIK

Kurak bir aralık ayıyla kapattığımız 2013’ün ardından yeni yılın ilk ayına da benzer hava koşulları ile giriş yaptık. Önümüzdeki bir hafta boyunca, son haftalarda alıştığımız bu hava devam edecek. Zaman zaman sisli, zaman zaman puslu, aralarda güneşli ama genel olarak kuru geçecek bir haftanın ardından şu anki öngörülere göre ocak ayının ikinci yarısının daha hareketli geçmesi bekleniyor. Güncel bilgileri günlük ve haftalık tahminler bölümünden veya Facebook-Twitter adresimizden takip edebilirsiniz. Herkese mevsimine yaraşır bir kış, sağlıklı mutlu bir sene diliyorum…

Reklam
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s