Böyle Havaya Can Kurban

Arkasına bir hafta sonunu takarak, önüne de bir diğerini katarak dokuz günü tatil eden Kurban Bayramı haftası kapımıza dayandı. Hem sıcacık güneşi sevenleri hem de kasvetli yağmura bayılanları, kısacası herkesi mutlu edecek havaların beklendiği bu dokuz günlük tatilin havasına şöyle bir göz gezdirelim.

Ekimin hiç ısınmayacak gibi görünen ilk haftasının ardından son birkaç günde normallerine yükselen sıcaklıklar, bölgemize bir kez daha bahar havasını getirdi. Bugün (11 Ekim) normallerinin de üzerine tırmanan sıcaklıklar bölgemizin büyük bölümünde 25 dereceyi gördü ve aştı. Uzun tatilin ilk günü olan yarın (12 Ekim) bu durumda bir değişiklik yok. Rüzgarın yarından itibaren poyraza dönmesiyle birlikte sıcaklıklarda, özellikle Karadeniz’in son haftalarda serinleyen sularına daha yakın olan İstanbul çevresinde daha belirgin olmak üzere, 3-4 derecelik azalma olacak. Ancak bu düşüşe rağmen gündüz sıcaklıkları İstanbul çevresinde 19-23, diğer yerlerde ise 21-25 derece arasında seyretmeye devam edecek. Pazar ve arefe günü olan pazartesi günlerinde de (13-14 Ekim) Trakya genelinde yağış beklenmiyor. Parçalı ve az bulutlu gökyüzüne eşlik edecek poyrazın hızı da çok rahatsız edemeyecek. Ancak gündüzün sıcak havası aldatıcı olmasın, zira gökyüzünün akşamları ve geceleri genellikle açık olması sebebiyle sıcaklıklar 10-12 derecelere kadar düşebilir.

Bayramın ilk günü (15 Ekim) ziyaretlerini bitirdikten sonra gezmek isteyenler, kurbanını açık havada kesmeyi tercih edenler ve denize açılmayı düşünenler için en uygun gün olacak. Rüzgarın güneye dönmesi ve hafiflemesiyle birlikte sıcaklıklarda 2-3 derecelik artış bekleniyor. Bugüne benzer bir bahar havasının yaşanmasının beklendiği bayramın ilk gününden sonra ise gökyüzü bulutlanıyor.

Her kurban bayramında yağmur yağması efsanesini doğrularcasına, bu sene de yağmur bulutları, bayram günlerinde fazla mesai yapacak. Bayramın ikinci günü olan çarşamba günü öğle saatlerinden itibaren (16 Ekim) Trakya’nın batısında başlayacak yağmurun çarşamba akşamı ve perşembe günü (16-17 Ekim) bölgemizin tamamına yayılması bekleniyor. Önce lodosun daha sonra kuzeyli rüzgarların kuvvetlenmesinin beklendiği perşembe günü sıcaklıklar 15-17 derece arasına gerileyebilir. Cuma günüyle birlikte yağışın bölgemizi terk etmesi ve uzun tatilin son günlerinde sıcaklıkların yeniden yirmili değerlere çıkması bekleniyor. Ancak 4-5 günden daha uzun vadeli tahminlerin değişme olasılığının yüksek olmasından dolayı, olası yağışın başlangıç-bitiş saatleri, şiddetiyle ilgili bilgileri ve uzun tatilin ikinci yarısındaki havanın diğer tüm ayrıntılarını Facebook ve Twitter hesaplarımızdaki anlık ve günlük tahminlerimizden takip edebilirsiniz.

Herkese güzel bir tatil, hayırlı bir bayram dilerim…

Reklam
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s