Adım Adım Sonbahar

Gökyüzünün suskunluğunu bozacak, yeryüzünün susuzluğunu giderecek sonbaharın kasvetli bulutları, dört aylık yaz uykusundan uyanarak hızla bölgemize ilerliyor. Eylül ayını yaz havasıyla uğurlarken, ekim ayını soğuk, fırtına ve bol bol yağmurla karşılıyoruz.

Son iki haftada zaman zaman serin sayılabilecek günler geçirsek de, eylül ayının genelini, bugün olduğu gibi, mevsimine göre biraz sıcak, yazdan kalma günlerle geride bıraktık. Bu çok fazla rahatsız etmeyen rüzgarıyla, gündüzleri içimizi ısıtan güneşiyle, akşamları ise bulutsuz, inceden inceye üşüten karanlığıyla Trakya’da uzatmalı bir yaz günü (30 Eylül) daha yaşadıktan sonra yarın geceden itibaren (30 Eylül-01 Ekim gecesi) sonbahara adımımızı atıyoruz.

Bugün bölgemizde ölçülen 25-30 derece arası sıcaklıklarda yarın çok önemli bir değişim beklenmiyor. Günün büyük bölümünü yaza veda etmek istemeyen güneşin, bulutlara direnişini izleyerek geçireceğiz. Sabah saatlerindeki az bulutlu gökyüzü, zamanla akşama doğru yaklaştıkça kara kara bulutlarla kaplanacak. Akşam ve gece saatlerinde bölgemizin batısından, Edirne ve Çanakkale çevresinden başlayarak Trakya, ilkbahardan bu yana göremediği, tüm bölgeyi etkisi altına alacak bir sağanak yağışlar zincirinin ilk halkasını yakalayacak. Salı günü (01 Ekim) Trakya’nın tamamında sert lodosla birlikte sağanak yağışlar görülecek. Yağmur bölgemizin batı ve güney kesimlerinde daha kuvvetli olmak üzere toplamda 20 ile 50 mm arasında yağış bırakabilir. Salı günü, yağmura rağmen, lodosun ılıman etkisi sayesinde sıcaklıklarda çok fazla düşüş hissetmeyeceğiz. Yağışla birlikte 4-5 derece azalarak 20 derece civarına gerileyen sıcaklıklar, salı akşamı rüzgarın önce karayele, sonra da yıldıza ve poyraza dönmesiyle beraber Trakya’nın kuzeybatısından itibaren hızla azalacak. Salıyı çarşambaya bağlayan gece (01-02 Ekim) sıcaklıklar Trakya’nın büyük bölümünde 10 derecenin altına gerileyerek tek haneli değerleri görecek.

Rusya üzerindeki mevsime göre bir hayli soğuk havayı bölgemize üfleyen kuzeyli sert rüzgarların hakimiyetiyle başlayacağımız çarşamba günü (02 Ekim) öğle saatlerinden itibaren bölgemizin batı ve orta kesimlerinde yağış etkisini kaybedecek. Ancak Saray-Çerkezköy-Çorlu-Silivri hattının doğusunda yer alan bölge, İstanbul’u da içine alacak şekilde cumartesi (05 Ekim) gününe kadar zaman zaman etkili sağanak yağış geçişlerine tanıklık edecek. İstanbul’un Karadeniz’e yakın semtlerinde daha kuvvetli olmak üzere İstanbul genelinde hafta boyunca 50-80 mm arasında yağış kaydedilebilir – ki bu da İstanbul’un, ekim ayı ortalama toplam yağışını, ekimin henüz ilk haftasında yakalayabileceği ve hatta aşabileceği anlamına geliyor. Gündüz sıcaklıkları çarşamba günü İstanbul çevresinde 15 dereceye kadar düşerken, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve Çanakkale genelinde 10-15 derece arasına ve hatta yer yer 10 derecenin de gerileyecek. Perşembe ve cuma günleri (03-04 Ekim) atmosferin üst katmanlarındaki soğumanın daha da artmasıyla birlikte termometre sıcaklıklarında çok değişiklik olmasa da hissedilen sıcaklıklarda düşüş devam edecek. Özellikle perşembeyi cumaya (03-04 Ekim) ve cumayı cumartesiye (04-05 Ekim) bağlayan gecelerde, Edirne, Kırklareli çevrelerinde ve bölgemizde havanın az bulutlu olduğu iç kesimlerdeki diğer yerleşim yerlerinde sıcaklıklar 0 ile 5 derece arasına gerileyebilir. Salı gecesinden cumartesi gününe kadar etkili olması beklenen, hissedilen sıcaklıkları daha da düşürecek kuzeyli rüzgarlar, zaman zaman kışı anımsatan üşümelere de sebebiyet verebilir.

İki gün içerisinde sıcaklıkların 12-15 derece birden azalacak sıcaklıklarıyla, sert ve soğuk esecek rüzgarlarıyla ve yer yer su baskınlarına sebep olabilecek kuvvetli yağışlarıyla hareketli bir haftaya adım atıyoruz. Özellikle bu denli sert mevsim geçişlerinde kıyafet tercihimizi düzgün yaparak ani hava değişiminin neden olabileceği soğuk algınlıklarına ve üşütmelere engel olabilmemiz büyük bir önem taşıyor. Bu yüzden Trakya’da yaşayanların uzun zaman önce dolaplarında arka raflara kaldırdıkları kalın giysilerini hazırlamalarında fayda var.

Tahminlerdeki olası değişikleri, güncellemeleri, anlık raporları ve güncellemeleri, sayfamızın Twitter ve Facebook hesaplarından takip edebilirsiniz. Aynı zamanda Trakya’da yaşadığınız yerdeki hava olaylarını bu sayfamızda veya Facebook-Twitter adreslerimizde paylaşabilirsiniz ve havanın gidişatı ile ilgili bilgi almak için sorular yöneltebilirsiniz. Herkese iyi haftalar.

Reklam
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s