Poyrazlı Bayram

Bunaltmayan sıcaklarıyla, püfür püfür üfleyip ferahlatan rüzgarlarıyla 2013 yılının ramazanını geride bırakıyoruz. Şimdi artık sahurları, iftarları, pideleri bir kenara koyup bayramlaşma, bol bol baklava yeme ve tatil yapma zamanı…

Bayram süresince ziyaretlere gidecekler veya seyahate çıkacaklar için pazartesi gününe kadar (12 Ağustos) en belirleyici hava olayı kuvvetli poyraz olacak. Birkaç gündür kendisini hissettiren poyraz, bayram boyunca, özellikle gündüz saatlerinde, Marmara Denizi’nde, Çanakkale Boğazı’nda ve İstanbul’da etkili olacak. Deniz yolculuğu yapacakların seferlerde muhtemel aksamalara veya deniz aracının fazlasıyla sallanmasına hazırlıklı olmaları gerekecek. Rüzgarın hızı saatte 40-50 km’yi aşabilir, zaman zaman 60 km’ye de yaklaşabilir.

Bölgemize kuzeyin serinliğini üfleyen poyraz ile birlikte sıcaklıklar da pek fazla yüksek olmayacak. Mevsim normalleri civarında seyretmesi beklenen sıcaklıklar gündüz saatlerinde İstanbul ve çevresinde 28-30, Tekirdağ-Çanakkale çevresinde 30-32, Edirne, Kırklareli ve bölgemizin iç ve batı kesimlerinde bulunan yerleşim yerlerinde 32-35 derece arasında seyredecek. Akşamları ve geceleri ise 20 derece civarında ve biraz altında sıcaklıklar ve rüzgarın etkisiyle biraz serin geçmeye devam edecek.

Bayram süresince bölgemizde önemli bir yağış beklenmiyor. Yalnızca bölgemizde değil, ülkemizin büyük çoğunluğunda da yağışın beklenmediği bu beş günlük sürede sadece Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında zaman zaman yağmur geçişleri bekleniyor.

Herkese iyi bayramlar dilerim.

Reklam
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s