Yaz Gündönümü

21 Aralık’tan bu yana altı ay boyunca, ülkemizde ve tüm kuzey yarımkürede kesintisiz olarak uzayan gündüzler, bugün boyunun erişebileceği en yüksek noktaya uzandı. Trakya’ya 15, daha kuzeyde Londra’ya 16.5, Moskova’ya 17.5, İzlanda’ya 21 saat gündüz yaşatan 21 Haziran yaz gündönümüyle birlikte günler artık kısalmaya, geceler uzamaya başlıyor. Bugünden itibaren güneşin yüzünü 6 ay boyunca her gün biraz daha kısa süre göreceğiz. Ancak sürenin kısalacak olması kimseyi aldatmasın. Kavurucu sıcaklar kapımızda…

Bölgemizde Edirne ve çevresi dışında bugün sıcaklıklar 30 derecenin üzerine çıkamadı. Trakya’nın büyük çoğunluğunda 25-29 derece arasında sıcaklıklar ölçüldü. Hafta sonuna giriş ile birlikte Karadeniz’in ferahlığını bölgemize poyrazı ile üfleyen vantilatörümüz hızını azaltıyor. Yarın (22 Haziran) 1-2 derece artacak sıcaklıklar, sıcağı yine çok fazla hissettirmeyebilir. Pazar günü (23 Haziran) 1-2 derece daha artacak sıcaklıklar Trakya’nın batısında 34-36, doğusunda 30 derece civarına ulaştığında yaz sıcaklıklarından pek haz etmeyenlerden ilk şikayetleri duyabiliriz. Ancak asıl kavurucu sıcaklar pazartesi ile perşembe günleri arasında (24-27 Haziran) bekleniyor.

Yeni haftada gündüz sıcaklıkları İstanbul çevresinde 30-34, Trakya’nın orta kesimlerinde 32-36, batısında Edirne çevrelerinde ise 37-40 derece arasında seyredecek. Sıcaklıklar normallerinin yaklaşık 4-5 derece üzerinde seyretse de, şu an için haziran ayı uzun yıllar rekorlarının kırılması muhtemel görünmüyor. (Haziran ayı uzun yıllar en yüksek sıcaklıkları: Edirne 42.6, Kırklareli 39.8, Tekirdağ 40.2, Çanakkale 36.8, İstanbul-Kartal 40.6) Yağmur hakkını ayın ilk yarısında fazlasıyla tüketen bölgemizde ay sonuna kadar önemli bir yağış da beklenmiyor.

Akdeniz ikliminin alışılageldik tanımına yaraşır bir biçimde sıcak ve kurak geçireceğimiz haftanın ayrıntılı günlük değerlendirmelerine Facebook ve Twitter hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz.

Reklam
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s