Mayıs 2013: Erken Gelen Yaz

Geride bıraktığımız mayıs ayı, getirdiği sıcak ve özellikle de kurak günlerle yaz mevsimine erken giriş yapmamıza sebep oldu. Mayıs ayının sonunda yaşanan gergin ortam ile birlikte maalesef yaz mevsiminden, gaz mevsimine trajik bir geçiş yaptık.

Uzun zamandır sıcak havanın özlemini duyanlar için mayıs ayı, kıyafetlerimizin inceldiği, birçok yerde klimaların çalıştığı ve deniz suyu sıcaklıklarının hızla artmasıyla birlikte yüzme sezonunun erken açıldığı bir ay olarak kayıtlara geçti. Aşağıda son 40 gündeki deniz suyu sıcaklıklarının artışını görebilirsiniz:

02 mayıs 2013 15 mayıs 201323 mayıs 201307 haziran 2013

Bölgemizin tamamında mayıs ayını, ortalamaların çok üzerinde sıcaklıklarla geçirdik. Bölgemizin orta ve doğu kesimlerinde gece ve gündüz sıcaklıkları ortalamaların 2-3 derece üzerinde seyrederken, batıda Edirne ve Kırklareli çevrelerinde gündüz sıcaklıklarının farkları 4-5 dereceyi buldu. Edirne, Kırklareli ve Uzunköprü’de mayıs ayında ölçüler değerler, haziran ayı ortalamalarına ulaştı ve hatta aştı. (Haziran ayı gündüz en yüksek sıcaklık ortalama değerleri: Edirne 29.4 , Uzunköprü 29.0 , Kırklareli 27.9 derece) Ortalamalara göre çok sıcak geçirmelerine rağmen bu yerleşim yerlerimizde kaydedilen en yüksek sıcaklıklar, uzun yıllar rekor değerlerine yaklaşamadı. Ancak Tekirdağ’da 23 Mayıs’ta ölçülen 33,5 derece sıcaklık ile birlikte 20 Mayıs 1969 tarihinde ölçülen 33,4 derecelik rekor sıcaklık çok ufak bir farkla geçildi ve rekor kırılmış oldu. Aşağıda bölgemizdeki bazı istasyonlarda kaydedilen en yüksek ve en düşük sıcaklık değerleriyle, uzun yıllar değerlerinin karşılaştırıldığı tabloyu görebilirsiniz:

sıcaklık değerleri

Mayıs ayı yaz sıcağıyla birlikte bölgemize temmuz kuraklığını da yaşattı. İstanbul’un bazı semtleri dışında bölgemizin tamamında normallerine göre çok kurak bir mayıs ayı yaşandı. Son iki senedir mayısın ikinci yarısında görmeye alışkın olduğumuz bahar bulutları, bu sene çiftçilerimizin tarlalarındaki ürünleri için bekledikleri yağmuru yağdıramadı. Ay boyunca sadece 3 kg yağışın düştüğü Uzunköprü ile beraber 6 kg yağış alan Çanakkale ve 8 kg yağış alan Tekirdağ, bölgemizde ölçüm yapan istasyonlar arasında en kurak yerleşim yerlerimiz oldu. Aşağıdaki tabloda Trakya’daki bazı istasyonlarda ölçülen toplam yağış miktarlarını, yağışlı gün sayılarını ve bunların ortalamalara göre oranlarını bulabilirsiniz:

yağış değerleri

Mayıs ayında dört gözle beklenen, bir türlü gökten yere inemeyen yağmur, 2-3 haftalık rötarla haziran ayının başlangıcından itibaren bölgemizi suladı. Haziran ayının ilk 10 günü itibariyle birçok merkezimizde, özellikle Trakya’nın batı ve iç kesimlerinde, aylık ortalama değerlere ulaşıldı ve bazı yerlerde bu değerler şimdiden aşıldı. Bu haftanın ikinci yarısından itibaren (12-15 Haziran) görülmesi beklenen yağışlarla birlikte doğanın, kurak geçen mayıs ayını telafi edebileceğini söyleyebiliriz. Önümüzdeki bir hafta içerisinde ise mayıs ayının aksine, normallerine göre çok sıcak günler beklenmiyor. Ayrıntılı değerlendirmelerimizi günlük olarak Facebook ve Twitter hesaplarından takip edebilirsiniz.

Herkese barış dolu, daha özgür ve bol sağduyulu, gazsız bir yaz diliyorum.

Reklam
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s