Poyraz Nakaratı

Bol bol güneşi, hafif bir esintiyi, ılık havayı, kısacası baharın yumuşacık melodisini es vermeden dinlemek, yaşamak isteyenlere, şarkımızın poyraz nakaratı izin vermiyor. Kuvvetli ve serin poyraz peşimizi bırakmıyor.

Bugün (12 Nisan) bölgemizin genelinde melodimizin yumuşak kısmına tanıklık ettik. Rüzgar güneyli yönlerden hafif hafif eserken, sıcaklıklar da 20 derecelere yükseldi. Güneşin de etkisiyle haftanın başındaki soğuk havanın izlerini bedenimizden tamamen atabildik. Hafta sonunun ilk günü, (13 Nisan) geçen haftaki bahar misafirperverliğine kaldığı yerden devam edecek. Lodos biraz kuvvetlenip, zaman zaman rahatsız etmeye çalışsa da, sıcaklıkların 25 dereceye dayanması ve hatta aşması sayesinde arka planda kalmayı tercih edecek. Cumartesinin güzelliğine özenip, pazar (14 Nisan) gününe program yapanların karşısına ise, geçtiğimiz hafta olduğu gibi, Karadeniz’den eser meşhur poyrazımız tüm heybetiyle dikiliyor.

Rüzgarın poyraza dönüşüyle ve kuvvetini arttırmasıyla beraber sıcaklıklar cumartesi gününe göre hissedilir bir şekilde düşüyor. Bölgemizin batısında sıcaklıklar yeniden 20 dereceler seviyesine gerilerken, Tekirdağ’ın ve Kırklareli’nin doğusu ile İstanbul’da öğle saatlerinde 15 / 17 derece seviyelerine düşecek. Rüzgarın dönüşüne ve sıcaklığın düşüşüne yağış da eşlik edecek. Haftaya aralıklı yağmur ve sert poyrazla veda edeceğiz. Ancak veda ettiğimiz yalnızca geride bırakacağımız hafta olacak, zira poyraz ve yağmur etkisini arttırarak serinliğini yeni haftaya devrediyor.

Pazartesi günü (15 Nisan) deyim yerindeyse “pis” bir hava bizleri bekliyor. Yağmur gün içinde etkisini arttıracak ve rüzgarla birlikte savrularak yağacak. Pazar günkü poyrazdan şikayet edenler, aslında şikayetlerinin ne kadar yersiz olduğunun farkına varabilirler, zira kuvvetini iyice arttıracak rüzgar, gündüz sıcaklıklarını 10 derece civarına düşürmekle kalmayarak, aynı zamanda deniz ulaşımını da önemli ölçüde aksatabilir. Pazartesiden salı gününe geçişte (15-16 Nisan) yağmurun hafiflemesi ve bölgemizin İstanbul’un batısında kalan bölümünde etkisini yitirmesi bekleniyor. Ancak bizden ayrılmaya pek gönüllü olmayan poyraz, tüm şiddetiyle esmeye devam edecek. Dolayısıyla kuzeyin serinliği de bölgemize oluk oluk akmaya devam edecek ve sıcaklıklar, özellikle Karadeniz’e komşu olan Trakya’nın orta ve doğu kesimlerinde, poyrazın etkisini kaybedeceği hafta ortasına kadar 15 dereceyi aşamayacak.

Son tahminlere göre önümüzdeki haftanın ortasından itibaren kuzeyli rüzgarların etkisini yitirmesiyle birlikte sıcaklıkların yeniden bahar değerlerine kavuşması bekleniyor. Poyraz inadının sona ermesini beklediğimiz önümüzdeki haftanın ikinci yarısı ile ilgili yazımızı salı veya çarşamba günü (16-17 Nisan) sayfamızda bulabilirsiniz. Yarın beklenen bahar havasıyla ve akabindeki poyraz istilasıyla ilgili bilgilere, güncel değerlendirmelere ve Trakya’daki havaya dair diğer tüm ayrıntılara Twitter ve Facebook hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz.

Reklam
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Poyraz Nakaratı

  1. FeRHaD dedi ki:

    ITEKIRDA2 istasyonunda bir sorun var sanırım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s