Komşular Evlerine

Bir yanda tozunu toprağını Akdeniz’in ötesinden gönderen Sahra Çölü, diğer yanda poyrazıyla serinliğini üfleyen Karadeniz ve nihayetinde yağmur bulutlarına geçit veren Ege… Bölgemizin son üç gününe hakim olan, havamıza burnunu sokmaya meraklı komşularımız, bizi kendi halimize terk etmeye hazırlanıyorlar. Yağmur, toz, poyraz, hepsi geldikleri gibi evlerine dönüyorlar.

Pazar günü (07 Nisan) kuvvetlenerek havayı serinletmeye başlayan poyraz bugün (08 Nisan) bölgemizin genelinde sıcaklıkları 10 derecenin altına çekti. Edirne ve Kırklareli çevrelerinde gün boyunca 6 / 7 dereceler aşılamadı. Trakya’nın tamamını serinletmek için gayet cömert davranan poyrazın aksine, tozlu yağmurunu bırakan bulutlar Trakya’ya pek adil davranamadı. Bölgemizin güneybatısı (Çanakkale, Gelibolu, Malkara, Keşan) metrekareye 20 kg’ın çok üzerinde yağış alırken, Tekirdağ ve çevreleri 5 kg’a ucu ucuna ulaşabildi.

Bu akşamki hafif yağışların ardından yarın (09 Nisan) yağış kesiliyor, ancak bulutlar hemen dağılmıyor. Yavaş yavaş parçalanacak bulutlarla birlikte Karadeniz’in soğuk sularının serinliğini bölgemize taşıyan poyraz da hafifliyor. Böylece sıcaklıklar yeniden çift haneli değerlere çıkıyor. Gündüz sıcaklıkları 10/13 derece arasında seyredecek. Çarşamba günü (10 Nisan) mavi gökyüzünü ve güneşi daha fazla görebileceğimiz, rüzgarın hafif estiği sakin bir gün bizleri bekliyor. Sıcaklıklar 15/19 derece civarına yükseliyor. Gündüz sıcaklıklarında artış olsa da, geceleri yine serin, hatta soğuk geçecek. Gece sıcaklıkları haftanın son bölümüne kadar 4/8 dereceler arasında seyredecek. Perşembe günü (11 Nisan) öğle saatlerinde bölgemizde kısa süreli sağanak yağış geçişleri görülebilir. Ancak bu yağış sıcaklıkları düşürmeyecek veya rüzgarı uykusundan uyandırmayacak. Haftanın son günlerinde ise yağışsız bir havayla birlikte sıcaklıkların biraz daha yükselmesi ve 20’li değerlerin yeniden bölgemizin geneline yayılması bekleniyor.

Kış özentisi bir başlangıç yapan ve yavaş yavaş bahara geri dönüş yapacak yeni haftamızın son günleri ile ilgili ayrıntılı tahminini perşembe veya cuma günü (11-12 Nisan) sayfamızda bulabilirsiniz. Perşembe günkü olası yağışın anlık değerlendirmelerine ve bölgemizde havaya dair tüm ayrıntılara sayfamızın Facebook ve Twitter hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Reklam
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s