Güneş ve Yağmur

Soğukları sonlandırmak için geçtiğimiz haftanın sonuna kadar sabreden ve hiç beklenmedik bir anda sıcaklığını hissettiren, sevenlerinin yüzüne gülümseyen yakıcı bahar güneşi, bu haftanın son bölümü için de hazırlıklarına devam ediyor. Ancak sıcakkanlı güneşin bu kez yaklaşan soğuk yağmur bulutlarını da hesaba katması gerekecek.

Dün ve bugün (03-04 Nisan) aralıklarla görülen yağmur bu akşamdan itibaren etkisini kaybediyor. Yarın Trakya güneşli ve daha ılık bir güne uyanacak. Sıcaklık 20 derece civarına ve biraz üzerine çıkıyor. Rüzgar bölgemizin doğusunda lodostan tatlı tatlı eserken, batısında zaman zaman sert hissedilecek. Akşam saatlerinde ise Çanakkale Boğazı çevresinde kuvvetini arttıracak. Hafta sonunun ilk gününde bizleri güzel bir cumartesi bekliyor. Lodos yönlü esen rüzgar kuvvetini arttırsa da, 25 dereceye yaklaşan ve yer yer aşan sıcaklıklarıyla bu cumartesi bize geçen haftanın pazarını aratmayacak. Mayıs ve haziranı andıran bir havayla birlikte kısa kollu kıyafetlerimiz yeniden ön raflara taşınıyor, ancak sadece bir günlüğüne.

Haftanın son gününde (07 Nisan) bol güneşi çekemeyen yağmur bulutları bölgemizi işgale hazırlanıyor. Pazar gününün ilk saatlerinden itibaren bölgemizin batısında Edirne – Çanakkale çevrelerinde başlayacak yağış ağır adımlarla, iki ileri bir geri giderek öğle saatlerinde Trakya’nın orta kesimlerine de ulaşacak. Yağış başlamadan önce 20 derece civarında seyreden sıcaklıklar yağmurun başlamasıyla aniden düşerek 15 derece seviyelerine gerileyecek. Günün ilerleyen saatlerine kadar surlarının kapılarını sımsıkı kapayıp yağmurun kuşatmasına direnmeye çalışan İstanbul’da ise yaklaşan yağmurun yol açtığı nemli ve bunaltıcı pazar sabahına noktayı, öğle saatlerinden sonra poyraza dönecek sert rüzgar koyacak. Poyraz ile beraber İstanbul’da da sıcaklıklar 15 / 17 dereceye gerileyecek. Pazar akşam ve gece saatlerinde yağış etki alanını genişletiyor ve tüm bölgeye yayılıyor. Ayrıca sıcaklıklar yeni haftaya başlarken daha da azalarak 10 derecenin de altına iniyor. Sıcaklıkların gündüz dahi tek haneli değerleri geçemeyeceği (5 / 9 derece), kuzeyin kuvvetli rüzgarının bize soğuk bir nisan günü yaşatacağı ve bol bol yağmurun görüleceği kasvetli, sendromlu bir pazartesi (08 Nisan) ile yeni haftanın açılışını yapacağız.

Geride bıraktığımız birkaç güne göre daha serin geçmesi beklenen yeni haftanın genel görünümü ile ilgili yazımızı pazar akşamı veya pazartesi günü (07-08 Nisan) sayfamızda bulabilirsiniz. Pazar günü bölgemizin batısında, pazartesi günü tamamında beklenen kuvvetli yağmurla ve kuvvetlenecek rüzgarın olası etkileriyle ilgili anlık tahminlerimizi, değerlendirmelerimizi ve Trakya’da havaya dair diğer tüm bilgileri sayfamızın Twitter ve Facebook hesaplarından takip edebilirsiniz.

Reklam
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s