Mart 2013: Ortaya Karışık

Kışı bitiren, baharı başlatan, yağmur, kar, dolu, fırtına, gök gürültüsü gibi birçok hava olayını az çok bizlere sunan, sıcak ve soğuk havanın sıklıkla köşe kapmaca oynadığı bir mart ayını geride bıraktık. Şimdi bu senenin mart ayını Trakya’da nasıl geçirdiğimizi inceleyelim.

İki kez çok ciddi sıcaklık dalgalanmalarına (10 – 15 derecelik düşüşler) maruz kaldığımız mart ayında yalnızca iki gün kar değerlerinde sıcaklıklar görüldü. Bu iki günde de (16-17 Mart) Trakya’nın birçok yerinde kar ve karla karışık yağmur görülse de sıcaklıkların sıfırın altına gerilememesi sebebiyle etkili olamadı, ince bir örtü oluşturan kar yağışı görsel bir zevkten öteye pek fazla geçemedi. Bu kar yağışından hemen önce 15 Mart’ta ise Trakya genelinde ciddi bir fırtına koptu ve rüzgarın anlık hamle hızı birçok merkezde saatte 70 km hızı aştı. Ayın geneline baktığımızda ise Trakya’nın tamamında hem gece hem gündüz sıcaklıkları ortalamaların 1 ile 3 derece üzerinde seyretti. Aşağıdaki tabloda mart ayında gerçekleşen ortalama değerler ile uzun yıllar ortalamalarının kıyaslamasını görebilirsiniz.

2013 mart sıcaklık tablosu

Geçtiğimiz aylarda bulutların fazlasıyla cömert davranıp yağmurunu misliyle bıraktığı bölgemiz bu ay seleflerine kıyasla daha az yağış aldı. Bölgemizin genelinde 40 ile 70 mm arasında yağış görüldü. Yağışlar uzun yıllar ortalamalarına göre bölgemizin güney ve doğusunda (Çanakkale-Malkara-Tekirdağ-İstanbul hattında) normallerinin yüzde 5 ile 25 altında kaldı. Trakya’nın kuzey ve batısında normallerinden biraz daha fazla yağış görüldü. Aşağıdaki tabloda DMİ ve Havatrakya istasyonlarında gerçekleşen toplam yağış miktarlarının normallerine oranlarını görebilirsiniz.

mart 2013 yağış ortalama yeni

Muratlı istasyonumuzun verilerine baktığımızda geçtiğimiz seneye göre, 2013 başından beri süregeldiği gibi, daha ılık ve daha yağışlı bir ay geçirdiğimizi söylememiz mümkün. Aşağıda Havatrakya Muratlı istasyonunun 2012 ve 2013 mart aylarının kıyaslamasıyla birlikte Tekirdağ ve Kırklareli’nin mart ayı ortalamalarını görebilirsiniz. Verilere göre bu sene Muratlı’da gerçekleşen yağış, uzun yıllar ortalamaları civarındayken, sıcaklık ortalamaların 2 / 3 derece üzerinde seyretti.

mart 2013 ortalama tablosu jpg

Güncel tahminlere göre mart ayındaki istikrarsız, yükseldikten sonra ani bir şekilde düşen ve sağanak yağışlar bırakan hava koşullarının nisan ayının ilk bölümünde de devam etmesi bekleniyor. Hem sıcak hem serin günleri içinde barındırması beklenen nisan ayı ile ilgili ayrıntılı değerlendirmelerimizi sonraki yazılarımızda bulabilirsiniz.

Reklam
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Mart 2013: Ortaya Karışık

  1. alev ozbil dedi ki:

    Eline sağlık Trakyalı….

    iPhone’umdan gönderildi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s