Ilık, Soğuk ve Nihayet Sıcak

Son haftasına sert esen poyrazla serin bir giriş yaptıran kış uzantısı mart, farklı mevsimleri yaşayacağımız, gardrobumuzu bolcana karıştırabileceğimiz, sırasıyla ılık, soğuk ve en sonunda sıcak havanın hüküm süreceği bir haftayla nisan ayına devir teslim törenine hazırlanıyor.

Bugün (25 Mart) Karadeniz’in soğuk sularından aldığı serinliği bölgemize taşıyan poyraz bu geceden itibaren yerini lodosun ılımanlığına teslim ediyor. Sıcaklık yarın (26 Mart) bugüne göre belirgin bir şekilde artıyor ve 15 / 18 derece arasına yükseliyor. Ancak bu ılık havayı, pırıl pırıl güneş ile donatıp iliklerine kadar ısınmak isteyen bahar severlerin ısınan havaya aldanmaması gerekiyor. Zira Trakya’nın batısına sabah erken saatlerde gelecek yağmur bulutları, güneş ile aramıza girerek ışıltılı bir gün yaşamamızı engelleyecek. Sabah batıda başlayan yağmur aralıklarla gün içinde devam edecek ve öğleden sonra bölgemizin geneline yayılmaya başlayacak. Rüzgar Saros Körfezi’nde ve Çanakkale Boğazı’nda saatte zaman zaman 50 km’yi aşabilir, bölgemizin diğer yerlerinde biraz daha hafif esse de kendini hissettirecek. Salıyı çarşambaya bağlayan gece ise (26-27 Mart) kuzeyin soğuk rüzgarları, geçen haftalarda alışılageldiği gibi, baskına hazırlanıyor.

Çarşamba günü bölgemize kuzeyden inecek serin hava sıcaklıkları bölgemizin güneyinde 10 derece civarına, kuzeyinde ise 10 derecenin altına çekiyor. Aralıklarla görülecek yağmur yine günümüzün bir parçası olmaya devam edecek. Perşembe (28 Mart) gününe başlarken kışlık kıyafetlerimize bir kez daha ihtiyacımız olacak. Mart bitmeden gitmeye niyeti olmayan soğuk hava Karadeniz’den esecek sert poyrazla birlikte sıcaklıkları sabaha karşı 2 / 5 derece arasına indirirken gündüz saatlerinde de 7 / 8 derecenin üzerine çıkmasını engelleyecek. Rüzgarın sert esmesi sebebiyle sıcaklık, özellikle İstanbul ve Trakya’nın Karadeniz’e yakın yerleşim yerlerinde bu değerlerin de altında hissedilecek ve üşütecek. Perşembe öğle saatlerinde bölgemizin batısına veda edecek yağmur bulutları, akşam saatlerinde bölgemizin tamamından ayrılacak. Cuma günü (29 Mart) hava ısınıyor, güneş kendini gösteriyor ve sıcaklıklar 10 / 15 derece arasına çıkıyor.

Mart ayındaki son haftamızın salı günkü ılık, çarşamba günkü serin ve perşembe günkü soğuk havalarından bahsettik. Başlığımızın merakla beklenen son kelimesini yaşamak isteyenler haftanın son günleri için şafak saymaya başlayabilirler. Son tahminlere göre 20 derecenin rahatça aşılacağı, 25 derecelerin telafuz edilebileceği kısa kollu giymelik sıcak hava, cumartesi ve pazar günleri (30-31 Mart) bölgemize baharı es geçip adeta yaz günleri yaşatacak. Haftanın son bölümünde beklenen sıcak hava ile ilgili yazımızı perşembe veya cuma günü (28-29 Mart) sayfamızda bulabilirsiniz. Bu haftanın sıcaklık olarak baş döndürücü havasıyla ilgili ayrıntılara, yağışlarla ilgili tahminlere ve Trakya’daki havaya dair tüm ayrıntılara sayfamızın Twitter ve Facebook adreslerinden ulaşabilirsiniz.

Reklam
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

4 Responses to Ilık, Soğuk ve Nihayet Sıcak

  1. FeRHaD dedi ki:

    Orası öyle de şu zamanlarda hem fiyat hem de kurulumu yapacak ekiplerin iş yoğunluğu bakımından uygun bir zaman. 🙂
    Yaza bir sıcaklık rekoru kıracağımızı hissediyorum. 😀

  2. FeRHaD dedi ki:

    Klima almak için doğru zamanlardayız desenize. 🙂

    • 🙂 Bu haftaki sadece çok küçük bir prova, temmuz ve ağustosun yanında çok cılız kalır tabi. Ama klima artık maalesef lüks olmaktan çıktı ve gereksinim haline gelmeye başladı son yıllardaki çok sıcak yaz aylarından sonra. Bu yaz umarım çok ihtiyaç duymayız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s