Bahara Karayel Molası

Kışın ortasında olmadık zamanda çat kapı bize uğrayan, Trakya’ya ısrarla ılık lodos rüzgarını üfleyen bahar, artık gelmesini beklediğimiz bu haftalarda nazlanmaya devam ediyor. Geçen hafta bünyemizi sarsan, hastalıklara davetiye çıkaran sıcaklık düşüşü bu haftanın son bölümüne de damgasını vuracak.

Gece ile gündüz sürelerinin tüm dünyada eşitlendiği bugün (21 Mart) Trakya’nın birçok yerinde görülen öncü sağanak yağışlara rağmen sıcaklıklar bölgemizin genelinde 18 / 21 derece arasında seyretti. Rüzgarın da bölgemizin en batısı haricinde çok hafif esmesi sebebiyle, dışarı çıkarken ceketleri almamızı unutturacak kadar ılık hissedilen bir gün geçirdik. Ancak akşam ve gece saatleri itibariyle bu durum, geçen hafta olduğu gibi, tersine dönüyor.

Bölgemizin batısında akşama doğru kuvvetlenmeye başlayan lodos, gece saatlerinde tüm şehirlerimizi etkilemeye başlayacak. Ancak lodosun ömrü kısa süreli. Kuvvetli sağanak yağışlarla birlikte karayele dönecek rüzgar, Orta ve Doğu Avrupa’ya dondurucu soğuklar yaşatan kutup havasının kırıntılarını bölgemize taşıyacak. Cuma gününün (22 Mart) ilk saatleriyle birlikte Çanakkale-Edirne hattında başlayacak yağmur, sabaha kadar tüm Trakya’yı etkileyecek ve kasvetli, rüzgarlı, soğuk bir güne uyanmamıza sebep olacak. Sıcaklıklar gün içerisinde 6 / 10 derece civarında olacak.

Cumayı cumartesiye bağlayan gece (22-23 Mart) kış bölgemize bir gecelik yatıya geliyor. Kuzeyden usulca sokulacak soğuk hava, sıcaklıkları 5 derecenin altına indirecek. Cumartesi gününün (23 Mart) ilk saatlerinde Kırklareli-Çatalca-Beylikdüzü hattının yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve sulu kar yağışı bekleniyor. Ancak günün ağarmasıyla beraber, kahvaltısının ardından bu soğuk misafirimizin kuzeye ve doğuya doğru yola revan olmasıyla birlikte sıcaklıklar yeniden 5 derecenin üzerine yükselecek. Gün içinde sıcaklıklar bölgemizin batısında 10 derece civarında gezinirken, doğusunda İstanbul ve çevresinde 7/8 derece civarında seyredecek. Bölgemizin batısını günün ilk saatlerinde terk eden yağışlar, öğleden sonra doğusundan da ayrılacak ve yerini yağışsız, soğuk bir geceye (2 / 4 derece) bırakacak. Etkisini kaybedecek karayelle birlikte pazar günü sıcaklıklar 12 / 15 derece arasına yükselecek ve bize bugünkü kadar olmasa da sakin ve ılıkça bir gün yaşatacak.

Son görüntüye göre önümüzdeki hafta da bu haftaya benzer şekilde yağışlı ve inişli çıkışlı sıcaklıkların olduğu günler bizleri bekliyor. Önümüzdeki haftanın genel görünümüyle ilgili yazımızı pazar veya pazartesi günü (24-25 Mart) sayfamızda bulabilirsiniz. Yarın beklenen sağanak yağışların, yarın gece ve cumartesi sabahı beklenen soğuk havanın ve Trakya’da havaya dair tüm olayların ayrıntılarına Facebook ve Twitter hesabımızdaki anlık güncellemelerden ulaşabilirsiniz.

Reklam
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s