Soğuk Algınlığı Haftası

Kapıdan baktıracak, kazma kürek yaktıracak kadar bizi çaresiz bırakmasa da, karıyla, fırtınasıyla, soğuğuyla kış koşullarının neredeyse tamamını içinde barındıran bir mart haftasını ardımızda bıraktık. Şimdi biraz ısınma zamanı. Ama heveslenmeyin bahar severler, soğuklar yine tetikte!

Geçen sene 15 Mart’ta Trakya’nın birçok yerinde görülen kar yağışının ardından bu sene de tarih tekerrür etti. 15’ini 16’sına bağlayan gece Edirne çevresinde başlayan kar yağışı, zamanla bölgemizin geneline yayıldı. Cumartesi sabahına Edirne, Kırklareli, Tekirdağ’ın ve İstanbul’un yüksek kesimleri beyaz incecik bir örtüyle uyandı. Ancak bu örtünün kalkması pek uzun sürmedi. Özellikle gündüz saatlerinde yüksek seyreden sıcaklıklar sebebiyle etkili olamayan kar yağışı, cumartesi ve pazar günleri (16-17 Mart) zaman zaman yağmurla karışarak sulandı, zaman zaman lapa lapa yağarak kocaman taneleriyle çiçeklerini açan ağaçları süsledi.

16 mart 2013 edirne kar

Bugün (18 Mart) 10 derece civarında seyreden sıcaklıklar yarın hızlı bir artışa geçiyor. Yarın (19 Mart) sabah saatlerinde görülecek yerel ve hafif yağışların ardından parçalanacak bulutlarla birlikte 15 derece civarına çıkacak sıcaklıklar, çarşamba ve perşembe günleri (20-21 Mart) etki alanını genişleten kısa süreli sağanak yağışlara rağmen adım adım 20 dereceye doğru yol alacak. Ancak baharımızı kıskanan kuzeyin soğuk çocuğu geceyle gündüzün eşitlendiği perşembe gününden cumaya geçişte (21-22 Mart) şiddetli yağmuruyla birlikte soğuk havasını bölgemize taşıyacak. Yeniden 10 derece civarına ve biraz altına düşecek sıcaklıklara cuma sabahı kuvvetli yağmurun eşlik etmesi bekleniyor. Haftanın son bölümünde şu an için yağış beklenmiyor ancak hava serin olacak.

Hafta sonu kuzeyden eserek bizi bir hayli üşüten rüzgar yeniden lodosa dönüyor. Bu gece saatlerinden itibaren bölgemizin batısında (Çanakkale Boğazı’nda ve Saros Körfezi’nde) daha kuvvetli olmak üzere yarın gün boyunca lodos ulaşımı ve balıkçılık faaliyetlerini etkileyebilir. Ancak kuvvetli rüzgar kısa süreli olacak. Yarın geceden sonra çarşamba ve perşembe günleri orta kuvvette esecek lodos, perşembe gecesi ve cuma günü yeniden kuzeye dönerek Doğu Avrupa’ya kazma kürek yaktıran soğukların serinliğini bölgemize getirecek.

Geçen hafta 20 dereceleri gördükten sonra iki gün içerisinde sıfır dereceye düşerek kış değerlerine çakılan sıcaklıkların, bu haftanın son bölümünde de benzer şekilde 10 ile 12 derece azalması bekleniyor. Şu anki son tahminlere göre önümüzdeki haftanın başında da benzer sıcaklık dalgalanmaları yaşanması beklendiğinden soğuk algınlığı riskine karşı tedbirli olmamız gerekiyor. Haftanın son bölümü ve önümüzdeki hafta yeniden bölgemize uğraması muhtemel soğuk havanın akıbeti ile ilgili yazımızı perşembe veya cuma günü (21-22 Mart) sayfamızda bulabilirsiniz. Trakya’daki havaya dair diğer tüm verilere, ayrıntılara ve anlık tahminlere sayfamızın Twitter ve Facebook hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Reklam
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s