Mahveden Güzel Havalar

Geçtiğimiz haftanın ortasından itibaren sıcaklığını yavaş yavaş hissettirmeye başlayan, ama yağmurla, çamurla, kasvetli karanlık bulutlarla bu sıcaklığın kaynağını bizden günlerdir esirgeyen bahar, nihayet yüzümüze güldü. Bugün (10 Mart) bulutları bir kenara itip bize hakiki bahar havasını yaşatan güneş, en sonunda sıcak yüzünü bize gösterebildi.

Bugün sıcaklıklar bölgemizin genelinde 20 dereceyi yakaladı ve aştı. Trakya’da bazı yerlerde yerel sağanaklar kısa süreli olarak bu ılık pazar gününe eşlik etmiş olsa da, günün genelinde rüzgar, güneş, yağmur gibi birçok farklı hava elemanını bir arada bulunduran baharın ahengini bozamadı. Önümüzdeki üç gün boyunca bu ahenge fazlasıyla uyum sağlayan hava şartlarıyla birlikte olacağız.

Yarın (11 Mart) sabah ve öğle saatlerinde bölgemizin orta ve batı kesimlerinde (Edirne, Çanakkale ile Tekirdağ ve Kırklareli’nin batısında) ani sağanak geçişleri bekleniyor. Ancak bu yağışlar günün tamamına yayılmayacağından günün çoğunluğu parçalı bulutlu ve güneşli geçecek. Sıcaklıklar soğuk denizden esen lodosun etkisiyle Trakya’nın güney kıyılarında 16 / 19 dereceler arasında seyrederken Trakya’nın iç kesimlerinde ve İstanbul’un kuzey semtlerinde 20 dereceyi aşacak. Salı günü (12 Mart) bu sıcaklık değerlerinde ve sert esecek lodosta bir değişiklik beklenmezken, sağanak geçişlerinin Trakya’nın doğusuna, İstanbul çevrelerine de uğraması muhtemel görünüyor. Çarşamba günü ise (13 Mart) 20 derecelik ılık havaya bu kez yağmur eşlik edemeyecek, yağışsız ve rüzgarlı bir gün yaşanacak. Sert ve sersemletici lodos ile birlikte Orhan Veli’yi mahveden, evine ekmekle tuz götürmeyi unutturan, evkaftaki memuriyetinden istifa ettiren bu güzel havalar perşembe gecesinden itibaren (14 Mart) yerini kıştan kalma soğuk ve yağışlı günlere bırakacak.

Haftanın son bölümünde beklenen, bölgemizin bazı yerlerine 2012-2013 kış sezonunun son kar kristallerini düşürmesi muhtemel soğuk ve yağışlı hava ile ilgili ayrıntılı yazımızı çarşamba akşamı veya perşembe günü (13-14 Mart) sayfamızda bulabilirsiniz. Bahar ile birlikte tam yerinin ve saatinin kestirilmesi güçleşen sağanak yağış geçişleri ile ilgili anlık tahminlere ve Trakya’daki havaya dair diğer tüm güncellemelere, değerlendirmelere sayfamızın Facebook ve Twitter adreslerinden ulaşabilirsiniz.


Reklam
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s