Bahar Uyanışı

Yapraklarını sarartıp döken ağaçların, kış boyunca toprak altındaki yuvalarına gizlenen karıncaların, soğuk topraktan beslenen ve tomurcuklarını patlatmak için fırsat kollayan çiçeklerin bekledikleri büyük an geldi: Bahar başlıyor!

Doğanın uyanışı için müjdeli bir haber olabilir belki ama bizler için pek yeni bir haber sayılmaz. Zira gerek ocak gerekse şubat aylarında lodos sayesinde yeterince bahar provası yapmıştık. Tek fark, bu seferki yalancı veya inatçı bahar değil, hakiki bahar.

Bugün (05 Mart)  bizi Rusya’dan taşıdığı soğuk havayla bir hayli üşüten poyraz yarın (06 Mart) bölgemizi terk etmeye hazırlanıyor. Ancak soğuk hava bölgemize veda etmeden önce bu gece bölgemizde sıcaklıkları kıyı kesimlerde 0 derece civarına, iç kesimlerde 0 / -3 derece arasına düşürerek, bize baharın mart gecelerine henüz söz geçiremediğini gösterecek. Soğuk geçireceğimiz gecenin ardından yarın bölgemizin genelinde 10 derece civarına ve üzerine çıkacak sıcaklıklarla birlikte yağışsız, rüzgarsız, sakin bir gün görülecek.

Doğa fotoğrafı meraklıları için güzel bir haberimiz var. Perşembe gününden itibaren ağaçlara rengarenk çiçek açtıracak bir ılık hava bölgemize giriş yapıyor. Deniz suyu sıcaklıklarının henüz düşük olması sebebiyle (yaklaşık 7 derece) deniz kıyısındaki yerleşim yerlerimiz, iç kesimlerdeki yerleşim yerlerimize göre bu ısınmadan gündüz saatlerinde daha az nasibini alacak. Kıyı kesimlerde gündüz saatlerinde 11/13 derece arasında sıcaklıklar görülürken iç kesimlerde 15 / 16 dereceler görülebilecek. Ancak havanın ısınması, güneşi pırıl pırıl görebileceğimiz anlamına gelmiyor. Bu sene bizi iki günde bir yağmur görmeye alıştıran bulutlar, bir haftalık uzunca bir aranın ardından perşembe öğle saatlerinden itibaren yağmur getirecek. Şu an için çok kuvvetli olması beklenmeyen yağmur, sıcaklıklarda önemli bir değişiklik yaratamayacak, ancak aralıklarla hafta sonu boyunca devam edecek. Hafta sonu (09-10 Mart) sıcaklıkların yağmurun kesildiği, güneşin bulutların arasından sıyrılıp kendini gösterebildiği anlarda 15 derecenin de üzerine çıkmasıyla, hatta pazar günü Edirne-Kırklareli ve Tekirdağ’ın iç kesimlerindeki ilçelerinde yer yer 20 dereceye yaklaşmasıyla, bahar sevenlerin yüzünde de tebessüm çiçekleri açacak gibi görünüyor.

Perşembe gününden itibaren bölgemizi ısıtacak havanın önümüzdeki haftanın ortasına kadar 2 / 4 derecelik günlük değişikliklerle etkisini sürdürmesi bekleniyor. Haftanın ortasından itibaren ise haftalardır izini kaybettiren kışın vakitsiz bir ziyareti ile karşılaşma ihtimalimiz var. Bahar çiçekleriyle kar kristalleri arasındaki beyaz mücadeleyi kimin kazanacağı ile ilgili, gelecek haftanın genel görünümünü değerlendirecek yeni yazımızı pazar günü (10 Mart) sayfamızda bulabilirsiniz. Günlük bilgilere, anlık tahminlere ve Trakya’da havaya dair diğer tüm ayrıntılara Facebook ve Twitter adreslerimizden bizi takip ederek ulaşabilirsiniz.

Reklam
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

6 Responses to Bahar Uyanışı

  1. Reblogged this on Hava Delisinin Not Defteri and commented:
    HavaTrakya.com’dan bahara dair…

  2. gözlemci dedi ki:

    Bir doğa fotoğrafı meraklısı olarak beklediğim haber geldi 🙂 Her zaman ki gibi çok güzel ifade etmişsin tebrik ediyorum.

  3. FeRHaD dedi ki:

    Yağışlar da güzel yağar ilerleyen bahar döneminde. 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s