Kapıdan Baktırmayan Mart

İlkokulda mevsimleri öğrenirken panolarımızda kış mevsiminde aralık-ocak-şubat, bahar mevsiminde ise mart-nisan-mayıs ayları yer alırdı. Bununla birlikte ilkokul panomuzun bize öğrettiğinin tersini, büyüklerimizin nesiller boyunca tecrübelerle sabitlediği bir söz ile hafızalarımıza yer ettik: Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır. Bu sene ilkokul bilgilerimize mi itibar edeceğiz, yoksa büyüklerimizin bize miras bıraktığı söze mi? Şimdi martın ilk günlerini değerlendirelim.

Bugün (01 Mart) güne geçtiğimiz günlere göre çok daha soğuk başladık. Bölgemizin çoğu yerinde sıcaklıklar sıfırın altına düştü. DMİ verilerine göre Lüleburgaz ve Çerkezköy’de sıcaklıklar -3 dereceye kadar geriledi. Ancak sabah saatlerindeki bu ayaz bizi gün boyunca esir alamadı. Güneşin kendini göstermesiyle birlikte sıcaklıklar Trakya’nın genelinde çift haneli değerlere yükseldi. Bu sabah kadar olmasa da yarın sabah da (02 Mart) soğuk bir güne uyanacağız, sıcaklıklar sabaha karşı iç kesimlerde 0 derece civarlarında, sahil şeridinde ise 1/4 derece arasında seyredecek. Ancak bugüne benzer şekilde günün aydınlanmasıyla birlikte sıcaklıklar yeniden 10 derece civarına ve biraz üzerine tırmanacak. Bize şubat ayında bol bol yağmur bırakan bulutlar yarın akşam saatlerine kadar gökyüzünü pek fazla rahatsız edemeyecek. Rüzgarın da çok kuvvetli esmemesi sebebiyle sakin bir cumartesi geçireceğiz.

Pazar (03 Mart) gününe geçiş ile birlikte bölgemizde bulutlanma artıyor. Cumartesiyi pazara bağlayan gece (02-03 Mart) rüzgar poyraz yönünden (kuzeydoğu) kuvvetlenerek kışın sonu itibariyle artık iyice soğumuş olan Karadeniz’in serinliğini bölgemize taşıyacak. Sıcaklıklar gündüz saatlerinde 5/9 derece arasına gerileyecek ve sert esen rüzgarla birlikte termometrede okunduğundan daha düşük hissedilecek. Pazar sabah saatlerinde sert rüzgara bölgemizin güneyinde (Keşan, Gelibolu, İpsala, Çanakkale, Malkara, Tekirdağ) aralıklı yağmur eşlik edebilir. Ancak yağış Çanakkale çevresi dışındaki yerlerde kuvvetli olmayacak. Pazar günü Çanakkale Boğazı’nda, Marmara Denizi açıklarında ve Saros Körfezi’nde etkili olacak rüzgar ulaşım ve balıkçılık faaliyetlerini engelleyebilir. Pazartesi (04 Mart) ise günlük hayatı etkileyecek bir hava koşulu beklenmiyor. Sıcaklıklar rüzgarın hafiflemesi ve mart güneşinin ısıtma hevesi sayesinde yeniden 10 derece civarına yükselecek.

Mart ayının ilk haftasında mehter takımı misali iki gün ılık bir gün serin bir seyir izleyecek sıcaklıkların, önümüzdeki haftanın ortasından itibaren bahar değerlerine yükselmesi bekleniyor. Bu yüzden şu an için ilkokul panomuzu, kazma ve küreklerimize tercih edebiliriz. Yeni haftanın genel görünümü ile ilgili yazımızı pazar veya pazartesi günü (04-05 Mart) sayfamızda bulabilirsiniz. Hava durumuyla ilgili anlık güncellemelere, bilgilere ve diğer tüm ayrıntılara Facebook (Hava Trakya) ve Twitter (@havatrakya) üzerinden bizi takip ederek ulaşabilirsiniz.

Reklam
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s