Karla Düşen Cemre

Baharın gelişini müjdelediği ve düştüğü yeri ısıttığı varsayılan cemre dün gece (19-20 Şubat) bölgemize karla birlikte giriş yaptı. Bu kısa süreli kar yağışı baharı getirdiği varsayılan cemre ile bir tezat oluşturmuş gibi görünse de bölgemizin bugün içinde bulunduğu mevsim kıştan ziyade baharı andırıyordu.

Bilimsel olarak güneş ışınlarının yeryüzüne önceki aylara göre daha dik açıyla ulaşmasının ve gündüz sürelerinin uzaması dışında bir dayanak teşkil etmeyen cemrenin 19-20 Şubat tarihlerinde önce havaya düşerek havayı ısıttığına inanılır. Daha sonra 26-27 Şubat tarihlerinde toprağa, 05-06 Mart tarihlerinde suya düştükten sonra baharı getireceği düşünülen cemrenin aslında şubat ayı boyunca yaşadığımız bahar sıcaklarından sonra zahmet edip de düşmesine hiç gerek yoktu.

Dün geceki kısa süreli kış şartlarının ardından bugün gündüz saatlerinde hava açtı. Sıcaklıklar gece saatlerinde 0 derecelere yaklaştıktan sonra gün içinde hızla tırmanışa geçerek 10 derecelere dayandı. Yarın (21 Şubat) akşama kadar da bölgemizde yağış beklenmiyor. Gündüz saatlerinde sıcaklıklar bugünkü gibi 10 derece civarında seyredecek ve hafif esecek rüzgar sayesinde serin ve ılık olmak arasında kararsız kalmış bir gün geçireceğiz. Akşam ve gece saatlerinden itibaren ise bölgemize yeni ama bu sefer dünküne göre biraz daha ılık bir yağışlı hava geliyor.

Yarın gece başlayacak yağmur, cuma günü (22 Şubat) bölgemiz genelinde etkisini arttıracak. 10/20 mm arasında yağışın beklendiği cuma günü sıcaklıklarda önemli bir değişiklik olmayacak. Yağışın daha yoğun olduğu zamanlarda 6/8 derece civarında olacak sıcaklık gündüz saatlerinde genelde 10 derece seviyesinde ve biraz altında gezinecek. Gece sıcaklıkları da battaniyemiz olan bulutlar sayesinde 4/5 derecelerin altına inemeyecek. Ancak rüzgar gündoğusu ve poyraz yönünden hızını biraz daha arttırarak yağış esnasında bize varlığını hatırlatacak. Cumartesi günü (23 Şubat) için açık hava programı yapanların ise programlarını pazar gününe (24 Şubat) ertelemesini tavsiye ederiz, zira cumartesi günü de yağmur bulutlarının bölgemizi susuz bırakmaya niyeti yok. Cumartesi akşamı yağışın bölgemizi terk etmesinin ardından pazar günü güneşi bulutların arasından bolcana görebileceğimiz, daha ılık bir hava bizleri bekliyor. Sıcaklıklar cumartesi gününden pazar gününe geçiş ile birlikte 3/4 derece birden artarak cemrenin arzu ettiği seviyelere (15 derece civarına) yükselecek.

Son verilere göre pazar günü (24 Şubat) bize yeniden taşınan bahar havası önümüzdeki haftanın ortasına kadar (27 Şubat) etkisini sürdürecek. Erken pes etmek istemeyen kış, son bir gayretle hafta ortasından itibaren soğuğunu kuzeyden bize taşıyabilir. Bahar olarak başlayıp, kış olarak devam etmesi beklenen hafta ile ilgili ayrıntılı tahminimizi pazar akşamı sayfamızda yayınlayacağımız yazımızda bulabilirsiniz. Yarın akşamdan cumartesi akşam saatlerine kadar devam etmesi beklenen yağışlarla ilgili anlık güncellemelere ve diğer tüm ayrıntılara Twitter hesabımızdan bizi takip ederek ulaşabilirsiniz.

Reklam
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

5 Responses to Karla Düşen Cemre

 1. FeRHaD dedi ki:

  En azından senin istasyonla fark gösterip göstermediğini göreceğiz.

 2. FeRHaD dedi ki:

  Şarköy’e otomatik istasyon kurmuşlar. Bize ne zaman gelir MGM acep? 🙂

  • MGM çok sayıda yeni istasyon kurdu Trakya’da da. Hayrabolu’da da var örneğin. Ama güncellemelerde sorunlar var uzun zamandır. Muratlı’ya da kurarlarsa kontrolüne ve işletmesine gönüllü olarak talibim 🙂

 3. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m) dedi ki:

  Önümüzdeki günleri çok net ve anlaşılır bir biçimde yorumlamışsın. Teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s