Kuru Serin

Normalde kış aylarında kuru soğuk deyimini kullanmaya çok alışkınızdır. Ancak normallerinden daha sıcak geçirdiğimiz bu kışın şu an içinde bulunduğumuz günleri için “soğuk” kelimesini kullanırsak, geçen sene yaşadığımız gerçek soğuklara haksızlık etmiş oluruz. Bu yüzden bugün ve önümüzdeki birkaç gün için kuru soğuk yerine, kuru serin dememiz daha isabetli olacak.

Şubat ayının ilk yarısındaki ılık havayı perşembe akşamından itibaren (14 Şubat) güneylere, sıcağın kaynağına uzun bir aradan sonra geri göndermiştik. Dünkü yağışların ardından yağmur bulutlarını da uğurladık. Bugün bölgemizin tamamında yağışsız ve serin bir gün geçiriyoruz. Gündüz sıcaklıkları bölgemizin genelinde 7 dereceyi aşamıyor. Rüzgar kuzeydoğudan eserek bize serin havayı taşısa da, kuvvetli olmamasından ötürü bizleri pek fazla üşütmeyecek ve kat kat giyinmek zorunda bırakmayacak. Bugünden salı öğle saatlerine kadar (16-17-18-19 Şubat) bu durumda önemli bir değişiklik görünmüyor. Rüzgar yine poyrazdan hafif bir esinti olarak karşımıza çıkacak, denizlerimizde ise kendini biraz daha fazla hissettirecek. Sıcaklıklar gündüz 5 / 8 derece arasında görülürken, geceleri kıyı kesimlerde 2 /4, iç kesimlerde -1 / 2 derece arasına gerileyecek. Bölgemizin son aylardaki vazgeçilmezi olan yağmur bulutlarının salı akşam saatlerinde (19 Şubat) bizi yeniden ziyaret etmesi bekleniyor, ancak bu ziyaret birkaç saatliğine bir hal hatır sorma ziyaretinden öteye geçemeyecek gibi görünüyor.

Önümüzdeki hafta boyunca kışın hakkını verecek soğuk hava koşullarının ve kar yağışlarının bölgemiz sınırlarına girmesi şu an için beklenmiyor. Bilakis hafta ortasından itibaren gündüz sıcaklıklarının yeniden çift haneli değerleri görme ihtimali yüksek. Önümüzdeki haftanın ikinci yarısı ile ilgili değerlendirmemizi salı veya çarşamba günü (19-20 Şubat) sayfamızda bulabilirsiniz. Salı günü bölgemizde beklediğimiz yağışlarla ilgili ayrıntılara ve havaya dair diğer tüm güncel bilgilere sayfamızın Twitter hesabını takip ederek ulaşabilirsiniz.

Reklam
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Kuru Serin

  1. FeRHaD dedi ki:

    İstasyona bakıyorum da Muratlı bu ay baya yağışsız geçmiş. Bu istatistiği tamamlayacak bir yağış olmayacak mı? 🙂

    • İstasyon verilerinde bu ay özellikle yağış konusunda hata vardı. Yağış ölçer bozuldu, sonra tamir ettim, deneme yaptım. O yüzden Weatherunderground sayfasındaki verilerde hata var. Gerçekte Muratlı’ya şubat ayında 49 kg yağış düştü. Şubat ayı ortalamasının DMİ Kırklareli ve Tekirdağ verilerine göre 45-55 kg arasında olduğunu düşünürsek yine az değil yani, daha da bu gece beklenen yağışlarla birlikte 8 günlük süremiz daha var.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s