Devre Arası

Şubat ayının ilk yarısını yarın (14 Şubat) sonlandırıyoruz. Şubatın ilk yarısında neredeyse tek kale oynanan bir maç misali ılık havanın mutlak hakimiyetini izledik. Ancak Trakya’nın yollarını unuttuğunu düşündüğümüz soğuk hava, şubat ayının ikinci devresinin ilk dakikalarından itibaren ataklarını sıklaştırıyor ve ılık havanın hakimiyetine son verip bu maçı dengelemeye başlıyor.

Bu gece ve yarın Trakya’ya yayılmak için nazlanan yağmur bulutları, Edirne ve Çanakkale’den doğuya geçmeye tereddüt ediyor. Edirne ve Çanakkale çevrelerinde daha fazla ve sık görülecek yağmurlar, Tekirdağ ve Kırklareli çevrelerinde aralıklarla görülecek. Trakya’nın doğusunda İstanbul çevresinde ise önemli bir yağış beklenmiyor. Gündüz sıcaklıkları ilk yarının son gününde yine 10/14 dereceler arasında olacak.

Şubat ayının ilk iki haftasında ortalamaların yaklaşık 3/4 derece üzerinde seyreden sıcaklıklar cuma (15 Şubat) gününden itibaren ortalamalarının 3/4 derece altına inecek. Gündüz saatlerinde 3/6 dereceye kadar gerileyecek sıcaklıklar Trakya’nın iç kesimlerinde yağışı zaman zaman karla karışık yağmura çevirse de bize daha çok soğuk ve yağmurlu bir gün yaşatacak. Cuma akşamından itibaren yağışlı hava Trakya’nın doğusundan boğazı geçerek Anadolu’ya taşınacak ve bölgemizi terkedecek. Ancak beraberinde getirdiği soğuk havanın bölgemizden ayrılmak için acelesi de yok niyeti de. Soğukların önümüzdeki hafta boyunca bizimle birlikte kalması bekleniyor.

Cumartesi günü (16 Şubat) bölgemizde alıştığımız ılık havalara göre soğuk, şubat ayı ortalamalarına göre ise serin bir gün geçireceğiz. Gündüz sıcaklıkları 5/8 derece arasında seyredecek. Bu gece ve yarın gece (13-14 ve 14-15 Şubat) 5 derece ve civarında görülecek gece sıcaklıkları cumayı cumartesiye bağlayan gece (15-16 Şubat) sıfır derece civarlarına gerileyecek. Yarın doğulu yönlerden esecek rüzgar cuma günü yıldız ve poyraza (kuzey-kuzeydoğu) dönerek Rusya’nın soğuk havasının Trakya’ya taşınmasına neden olacak. Cuma günü rüzgar Saros Körfezi’nde ve Gökçeada çevrelerinde ulaşımı aksatabilir.

Bu haftanın son, önümüzdeki haftanın da ilk günü ile birlikte bölgemizde yeni bir yağışlı hava ile birlikte daha soğuk bir hava bekleniyor. Önümüzdeki soğuk günlerin Trakya’ya kar getirip getirmeyeceği ile ilgili yeni yazımızı cumartesi günü (16 Şubat) sayfamızda bulabilirsiniz. Anlık güncellemeler, tahminler ve havaya dair diğer tüm ayrıntılar için Twitter hesabımızı takip edebilirsiniz.

Reklam
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s