Kışa Beş Kala

Takvimlere bakmasak, tarihle hiç işimiz olmasa ve sadece havalara bakıp hangi ayda bulunduğumuz ile ilgili bir tahmin yapmamız istense, çoğumuz nisan ayında olduğumuzu düşünürdük. Zira içinde bulunduğumuz ayın ilk on gününde Trakya genelinde gündüz sıcaklıkları 10 derecelerin altına inmedi, aksine bazı günler 15 dereceleri aşıp 20 derecelere dayandı. Gece sıcaklıkları ise on gün boyunca neredeyse hiçbir yerleşim biriminde eksili değerleri göremedi. Ancak bize nisan günlerini hatırlatan bu ılık havaları geride bırakmak üzereyiz. Kış soğuklarının gelmesine beş gün kaldı.

Geride bıraktığımız dört gün boyunca yağmur bulutlarının bölgemizde uğramadığı, gezmediği yer kalmadı. Tüm Trakya’da 10 ile 30 mm arasında yağış görüldü. Yağmurlara bazen hızı saatte 50 km’yi aşan kuvvetli rüzgarlar eşlik ederken, bazen şimşekler ile gecelerimiz aydınlandı. Gündüzleri ise yağmura, bulutların ardında kalmaktan sıkılan güneş de eşlik etmek isteyince günümüz renklendi. Aşağıda Muratlı-Tekirdağ’da perşembe ve cumartesi günleri (07-09 Şubat) çekilen fotoğrafları görebilirsiniz:

07 Şubat 2013 – Muratlı / Tekirdağ                 09 Şubat 2013 – Muratlı / Tekirdağ

07 şubat 2013 muratlı gökkuşağı 09 şubat 2013 gökkuşağı

Trakya’da yağışlı hava bu akşam (10 Şubat) kısa bir mola veriyor. Gece saatlerinde havanın açmasıyla birlikte sıcaklıklar bölgemizin genelinde 5 derecenin altına inecek, Edirne ve Kırklareli çevrelerinde ise 0 dereceye yaklaşabilir. Yarın (11 Şubat) sabah ve öğle saatlerinde ise bölgemizin güneyinde ve doğusunda (Gelibolu, Çanakkale, Keşan, Tekirdağ ve İstanbul çevrelerinde) daha kuvvetli olmak üzere sağanak yağış geçişleri bekleniyor. Gündüz sıcaklıkları yarın uzun bir zaman sonra ilk kez tek haneli değerlerde (6 / 9 derece) seyredecek. Salı ve çarşamba günleri ise (12-13 Şubat) bölgemizde yağış beklenmiyor. Sıcaklıklar perşembe (14 Şubat) gününe kadar adım adım artarak yeniden 11 / 15 dereceler arasına tırmanacak. Pazartesiyi salıya bağlayan gece (11-12 Şubat) 0 derece civarına ve altına gerileyecek gece sıcaklıkları perşembeye kadar en fazla 5 derecelere ulaşabilecek. Lodos da haftanın son gününün son saatleriyle birlikte bölgemize veda ediyor. Bu gece saatlerinden itibaren rüzgar kuzeyli yönlere dönecek ve yarın sert eserek havayı olduğundan daha soğuk hissetmemize yol açacak. Ancak rüzgar salı ve çarşamba günü doğulu yönlere dönerek hafifleyecek ve soğutucu etkisini yitirecek. Son tahminlere göre gökyüzünün, sevgilisi yağmur bulutuna yeniden kavuşabilmesi için perşembe gününe kadar (14 Şubat) beklemesi gerekecek.

Önümüzdeki perşembe günü beklenen yağışlar ve haftanın sonunda bizi yeniden üşütmesi muhtemel olan kış koşullarının akıbeti ile ilgili yeni yazımızı çarşamba akşamı (13 Şubat) sayfamızda bulabilirsiniz. Gün içindeki güncellemeler, tahminler ve bilgiler için Havatrakya’nın Twitter hesabını takip edebilirsiniz.

Reklam
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

3 Responses to Kışa Beş Kala

  1. FeRHaD dedi ki:

    Haber, Linki silebilirsin görünce. Pek itbar edilecek şey değil herhalde…

  2. FeRHaD dedi ki:

    Son dakika haber sitesinde Turan mahallesi ile ilgili sel haberi yapılmış dün. Ne zaman o kadar yağmur yağdı orada? İstasyonlarda ciddi bir yağış verisi göremediem de…

    • Onu göremedim, haberin linkini gönderme şansın var mı? Dün Muratlı istasyonundaki yağış ölçer sensöründe bir sorun vardı – ki hala gideremedim – o yüzden ölçüm yapılamadı. Ama yaklaşık 5-6 kg yağış düştü, yani çok fazla, sele yol açabilecek bir yağış değildi, ben de şaşırdım senden duyunca.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s