2013 Ocak – Ilık ve Sulak

2012’nin son ayında musluğu sonuna kadar açan bulutlar, 2013’ün ilk ayına girerken musluğu kapatmayı unuttular. Zira aralık ayında uzun yıllar  ortalamalarının 2-3 katına çıkan yağışlar, ocak ayında da benzer bir performans sergileyerek Trakya’daki birçok merkezde normallerinin iki katına ulaştı. Aşağıdaki tabloda DMİ ve Havatrakya istasyonlarının ocak ayındaki toplam yağış ölçümlerini, uzun yıllar ortalama yağış miktarlarını ve bu seneki yağışların ortalamalara oranını bulabilirsiniz:

2013 ocak yağış miktarları ve oranlar

2013 Ocak ayı lodos sponsorluğunda ortalamalara göre ılık, geçen seneki dondurucu ocak ayına göre ise fazlasıyla ılık geçti. Aşağıdaki tabloda Havatrakya Muratlı istasyonunda 2012 ve 2013 yılında kaydedilen ocak ayı verileriyle birlikte Tekirdağ ve Kırklareli’nin ocak ayı uzun yıllar sıcaklık ortalamalarını görebilirsiniz:

ortalamalar ocak 2013

Ortalamalara göre bol yağışlı ve ılık geçen ocak ayının ardından şubat ayına da sıcak bir başlangıç yapıyoruz. Ancak bu sıcak başlangıç aldatıcı olmasın, zira kısa olması sebebiyle “cüce” olarak bilinen şubat ayı aynı zamanda çok sert kış koşullarıyla da hafızalara yer etmiştir. Bu sert kış koşullarının bu sene de yaşanıp yaşanmayacağını önümüzdeki yazılarımızda değerlendireceğiz.

Reklam
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s