İnatçı Bahar

Birçok yerde kış ortasında yaşadığımız ılık hava koşulları “yalancı bahar” diye isimlendiriliyor. Ancak bir haftaya yakın süredir devam eden ve bugün zirveyi gören ılık havanın, üç gün daha süreceğini göz önünde bulundurursak kış ortasındaki bu bahara “yalancı”dan ziyade “inatçı” lakabını takmamız daha doğru olabilir.

2013 Ocak ayının en sıcak gününü geride bırakıyoruz. Yalnızca Trakya’da değil, ülkemizin kuzeybatı kesimlerinin tamamında bugün,  ortalamaların çok üzerinde sıcaklıklar kaydedildi.  Tekirdağ’da 16, Kırklareli ile Çanakkale’de 17, Edirne ile İstanbul’da 18 dereceler ölçülürken Bursa, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak ve Düzce çevrelerinde 20 dereceler aşıldı.

Bize bu sıcakları getiren, gözünün yaşlı olduğunu söylediğimiz lodos, bizi kolay kolay terk edeceğe benzemiyor. Bu gece (21-22 Ocak) batı ve orta kesimlerinde daha etkili olmak üzere tüm Trakya’da sağanak yağış geçişleri olacak. Ancak bu yağışların günlük hayatımızı etkilemesi beklenmiyor. Zira yağışlar kısa süreli ve sabah saatlerinden itibaren kesiliyor. Yarın öğle saatleriyle birlikte  (22 Ocak) parçalı bulutlu bir hava bizleri bekliyor. Gündüz sıcaklıkları bugüne göre biraz daha düşük olsa da, 12/15 derecelerin altına inemeyecek. Çarşamba günü de (23 Ocak) lodos ile birlikte parçalı bulutların arasından güneşi görebileceğimiz bir gökyüzü bizleri bekliyor. Lodosun Trakya’yı yeniden etkili yağmurla buluşturması ise perşembe gününü (24 Ocak) bulacak.

Son tahminlere göre bahar, kış mevsiminden günleri tırtıklamaya bu haftanın sonundan itibaren (25-27 Ocak) vazgeçecek gibi görünüyor. Kışa muhtemel geri dönüşümüz ile ilgili yazımızı perşembe veya cuma günü yeni başlıktan takip edebilirsiniz. Eğer kış geri gelmezse, “bahar” temalı yeni bir başlıkla karşınızda olacağız.

Reklam
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s