Davetsiz Misafir

İki hafta önce yaşattığı beyaz kıyametin ardından ülkesine yaka paça postaladığımız beyaz Rus, yeniden kapımızı çalmaya hazırlanıyor. Üstelik bu kez bir günlüğüne değil…

Günün ilk saatlerine Trakya’nın çeşitli yerlerinde görülen yağmur geçişleriyle başladık. Ancak gün içerisinde, önceki günlerden pek bir farkı olmayan, durgun ve yağışsız bir hava bekleniyor. Sıcaklıklar yine dünkü gibi 7 / 10 derece arasında seyrediyor. Gece saatlerinden itibaren ise yeni bir yağışlı ve soğuk hava bölgemize giriş yapacak.

Yağmur olarak başlayacak yağışlar pazar gününün (06 Ocak) ilk saatlerinden itibaren bölgemizin kuzeyinden başlayarak karla karışık yağmura ve kara dönecek. Öğle saatlerine kadar devam edecek yağışlar bölgemizin geneline 10 ile 25 kg/m2 yağış bırakabilir. Sıcaklıkların sıfırın altında olmaması sebebiyle görülecek kar yağışı, önceki hafta yaşadığımız kar yağışı kadar etkili olmayacak. Ancak yine de Trakya’nın iç kesimlerinde yer alan birçok yerleşim merkezinde (Malkara, Keşan, Muratlı, Çorlu, Hayrabolu) pazar sabahına beyaz bir örtüyle uyanabiliriz. Sahil kesimlerinde ise sıcaklığın çok düşmemesi sebebiyle kar yağışını sadece havada göreceğiz. Sıcaklıklar pazar günü (06 Ocak) gündüz saatlerinde 0 / 3 derece arasında seyredecek. Öğle saatlerinde Trakya’nın batısında ve orta kesimlerinde kesilecek yağışlar sırasını Çatalca’nın doğusuna ve İstanbul’a devredecek. Rüzgar da bu gece saatlerinden itibaren kuzeyli yönlere dönerek hızını arttıracak, hissedilen sıcaklığı düşürerek bizi üşütecek. Ancak önümüzdeki üç gün boyunca Saros Körfezi açıkları ve Karadeniz kıyılarımızın açıkları dışında ulaşım ve balıkçılık faaliyetlerini etkileyebilecek bir fırtına beklenmiyor.

Pazar gecesi ve pazartesi gününün ilk saatlerinde (06-07 Ocak) ise kışın daha sert yüzüyle karşılaşacağız. Daha soğuk havanın kuzeyden aniden girişiyle birlikte sıcaklıklar daha da düşecek, sıfır derece civarına ve sıfırın altına  gerileyecek. Pazartesi günü Çatalca’nın batısında kalan bölümde kuvvetli yağış beklenmiyor. Gün içerisinde hafif kar yağışları görülebilir. Yağış bölgemizin Karadeniz’e bakan ve yakın yerleşim birimleriyle, Çatalca’nın doğusunda, İstanbul’da daha kuvvetli olacak. Yağışların salı ve çarşamba (08-09 Ocak) tarihlerine sarkma ihtimali de bir hayli yüksek. Önümüzdeki hafta içinin hava koşullarıyla ilgili değerlendirmeyi yarın akşam (06 Ocak) saatlerinde buradan paylaşacağım.

Reklam
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

7 Responses to Davetsiz Misafir

 1. Ben Edirne’de yaşıyorum. Geçmiş yıllarda İstanbul’a yağış az düşerdi. Bölgemizde ise bol kar yağışları görülürdü. Son yıllarda bunlardan eser yok. Aksine İstanbul ve çevresi ciddi kar yağışı alıyor. Edirne ve Trakya bölgesi olarak kar yağışlarımızdaki ciddi azalmanın hatta hemen hemen hiç yağmamasının sebebi sizce nedir?

  • Merhaba Ümit Bey. Tespitinizde haklısınız, eskiden Trakya’nın tamamında çok güzel kar yağışları alıyorduk. 2010 kışı Tekirdağ’da kar bakımından verimliydi, Edirne’yi hatırlayamıyorum, o sene nasıldı?
   Ancak iki senedir Trakya’nın batı ve orta kesimlerinde tatmin edici bir kış yaşanmıyor. Bunun bilimsel bir açıklaması var mı bilmiyorum. Çorlu’nun batısında kalan bölgenin – bugün olduğu gibi – Karadeniz’den deniz etkisiyle gelen yağışlardan etkilenmediği aşikar. Bizim tatmin edici bir kar yağışı alabilmemiz için Ege üzerinde oluşacak derin bir alçak basıncın yavaş hareket ederek güneybatı-kuzeydoğu doğrultusunda Batı Karadeniz’e doğru hareket etmesi gerekiyor. Yoğun ve tüm Trakya’yı etkileyecek bir kar yağışı alabilmemiz için bu seçenek bizim için en uygunu. Maalesef önümüzdeki günlerde böyle bir sistem görünmüyor. Ama kışı daha ortalamadık bile. Ocak ortasından mart ayının başlarına kadar yaklaşık iki aylık bir süremiz var. Bekleyip göreceğiz. Benim bu kıştan ümidim var, siz de ümidinizi yitirmeyin Ümit Bey 🙂 Edirne’ye selamlar.

 2. FeRHaD dedi ki:

  Bugünlerde herkesin tahmini gün farkıyla ıskalıyor. 🙂

 3. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m) dedi ki:

  Teşekkürler. Emeğine sağlık.

  • Teşekkür ederim. Ama yer sıcaklığı bugünkü tahminde ters köşe yaptı. Üst seviyenin soğuğu yere inemedi, bu sebeple Trakya’da kar göremedik. Artık önümüzdeki günlere bakacağız 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s