Aralık Bereketi

Meteorolojik olarak çok bereketli bir aralık ayını geride bıraktık. Sadece bir ay içerisinde çok sayıda farklı hava olayıyla karşılaştık. 2012’nin son ayına önce kuvvetli sağanak yağmurlarla başladık. Sağanaklar maalesef su baskınlarına ve sellere sebep oldu. Şimşek ve yıldırımlarla özellikle geceleri görsel şölenler yaşadık. Birkaç kez fırtına koptu, deniz ulaşımı aksadı. Ayın ortalarına doğru hava soğudu, güneşin bizi ısıtamadığı kuru soğukları atlattık. Kuru soğukların ardından soğuklar nemlendi ve ilk ciddi kar yağışlarını aldık. Ulaşım aksadı, okullar tatil oldu, yollar buz tuttu. Ayın son günlerinde ise az yağışlı, durulmuş bir hava ile birlikte dört günlük bir bahar molası verdik ve en sonunda yeni yıla serin, puslu, sisli bir merhaba dedik.

2012 Aralık ayının en çarpıcı yanı ise kaydedilen yağış miktarlarındaki belirgin artıştı. Trakya’nın neredeyse tamamında yağışlar normallerinin iki katının üzerine çıktı. Kırklareli’de ise yağış miktarı normallerini üçe katladı. Aşağıdaki tabloda Trakya’da bazı merkezlerde aralık ayında kaydedilen toplam yağışların, aralık ayı ortalama yağışlarına oranlarını görebilirsiniz. (Veriler DMİ sayfasından ve Muratlı istasyonundan alınmıştır.)

aralık ayı yağış oranları

Haftasonundan itibaren ise bugünlerde yaşadığımız serin havanın üzerine çok daha soğuk bir hava bölgemize giriş yapacak. Soğuğun ve yağışın ayrıntılarını yarın ve cumartesi günü (04-05 Ocak) yeni başlık altında paylaşacağım.

Reklam
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s