Yılbaşı, Yine Karsız

Bölgemizin genelinde üç gündür bahardan kalma günler yaşıyoruz. Sıcaklıklar normallerin bir hayli üzerinde seyrediyor. Gündüz saatlerinde sisin görülmediği yerlerde 13 / 17 derece arasında sıcaklıklar ölçüldü. Rüzgarın da hafif ve sessizce esmesiyle birlikte aralık ayında olduğumuzu unutur gibi olduk. Ancak cuma akşam (28 Aralık) saatlerinde yaşadığımız bu sessiz, durgun, dingin hava, aslında fırtına öncesindeki sessizliğin bir alameti…

Cuma gecesi ve cumartesi sabaha karşı (28-29 Aralık) bölgemize yeni bir yağışlı hava giriş yapıyor. Cuma gecesi sakin bir uykuya yatırdığımız rüzgar, sabahın erken saatlerinden itibaren sinirli bir şekilde uyanarak fırtınaya dönüşecek. Poyraz fırtınası eşliğinde bölgemizin genelinde – batısında daha kuvvetli olmak üzere – yağış görülecek. Sıcaklıklardaki sert düşüşle birlikte Edirne çevreleri ile Kırklareli’nin kuzey ve batısında yağışlar karla karışık yağmura dönüşecek. Sıcaklığın daha da düşeceği akşam üstü saatlerinde ise hafif kar yağışı görülebilir. Trakya’nın diğer yerlerinde ise metrekareye 5 ile 20 kg arasında yağmur düşmesi bekleniyor. Sıcaklıkların cumartesi günü Edirne çevresinde 1 / 4 derece, Trakya’nın geri kalan bölgelerinde ise 3 / 8 derece arasında seyretmesi bekleniyor. Cumartesi akşam saatlerinde ise yağışlı hava bölgemizden ayrılıyor.

Yılın son günleri (30-31 Aralık) bölgemizde, Karadeniz’e bakan yamaçlardaki hafif yağmur geçişleri dışında, yağış beklenmiyor. Hava parçalı bulutlu olacak, rüzgar hızını azaltacak. Sıcaklıklar gündüz saatlerinde 7/10 derece arasında seyrederken, gece saatlerinde Trakya’nın iç kesimlerinde yine sıfır derece civarına ve sıfırın biraz altına gerileyecek.  Ve yılbaşı gecesinde uzun yılların geleneği yine bozulmayacak: Kar, eski yılın son, yeni yılın ilk saatlerinde buralara bu sene de uğramayacak.

Reklam
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s