Sezon Açılışını Yapıyoruz: Kar Kapıda!

Geride bıraktığımız beş günde, günün farklı zaman dilimlerinde sağanak yağışlar, gökgürültüleri, şimşekler, yıldırımlar, fırtına ile baş ederken, arta kalan zamanda ise – dün gündüz saatlerinde (02 Aralık) yaşadığımız gibi – lodos eşliğinde bahardan kalma, ılık, güneşli saatler geçirdik. Daha önceki yazımda da belirttiğim gibi, sıcaklık olarak olmasa da, yağış olarak aralık ayına yakışır bir şekilde bol yağmurlu günlere devam ediyoruz.

Günlerdir yaşadığımız ılık ve yağışlı günlere bu geceden itibaren kısmen veda ediyoruz. Bugün gündüz saatlerinde Trakya’nın bazı yerlerindeki yerel ve kısa süreli yağış geçişlerinin dışında, bölgemiz genelinde parçalı bulutlu ve ılık bir gün bekleniyor. Akşam saatlerinde ise, artık alışkın olduğumuz üzere, yine kuvvetli yağmur bekleniyor. Gece saatlerinden itibaren ise yağışa ilave olarak rüzgar lodostan karayele (güneybatıdan kuzeybatıya) dönecek ve çok kuvvetli esecek. Bununla birlikte Balkanların soğuk havası bölgemize akacak ve sıcaklıklarda keskin bir düşüş yaşanacak. Gece yarısından sonra sabaha karşı Trakya’nın iç kesimlerinde kalan ve yükseltisi 300-400 metreden fazla olan bölgelerde sezonun ilk kar yağışları görülebilir. Edirne, Kırklareli, Uzunköprü, Lüleburgaz, Hayrabolu, Malkara, Muratlı, Çorlu’da ve Kırklareli’nin kuzeyinde Istranca (Yıldız) Dağları’nda yer alan yerleşim yerlerinde pazartesiyi salıya bağlayan gece ve sabaha karşı sıcaklıkların 0 ile 4 derece arasına gerilemesiyle birlikte yağışın karla karışık yağmura ve yer yer kar yağışına dönmesi bekleniyor. Tekirdağ’ın Ganos Tepesi ve Istranca Dağları ise yükseltilerinin getirdiği avantajla sabah güne beyaz bir örtüyle uyanabilir.

Yer yer kuvvetli olacak (20-35 kg/m2) yağışların doğuya doğru hareket ederek, yarın sabah (04 Aralık)  önce bölgemizin batısında, öğle saatlerinde ise tümünde kesilmesi bekleniyor. Yarın gündüz sıcaklıkları ise çift haneli değerleri göremeyecek ve 5-8 derece arasında seyredecek. Önümüzdeki günlerde ise sıcaklıkların tahterevalli misali inişli çıkışlı bir seyir izlemesi bekleniyor. Son tahminlere göre çarşamba akşamı bölgemize yeniden yağışlı ve soğuk bir havanın giriş yapması bekleniyor. Yağışın ayrıntılarını daha sonra yeni bir başlık altında paylaşacağım.

Reklam
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s