Aralık’ta Aralıksız Yağış

Bugünle birlikte aralık ayına bol yağmurlu, gök gürültülü bir giriş yaptık. Bölgemizin büyük bir bölümünde 29-30 Kasım günleri başlayan yağışlar etkili bir şekilde devam ediyor. Ancak aralık ayına bu şekilde giriş yapmamız, ortalamalara göre aslında hiç de şaşırtıcı bir durum değil. Zira aralık ayı bölgemizdeki uzun yıllar ortalamalarına bakıldığında hem miktar olarak hem de yağışlı gün sayısı olarak 12 ay içerisinde ilk iki sırada yer alan bir ay.

aralık ayı yağış ortalamaları 2012

Yukarıdaki tabloda Trakya’da yer alan şehirlerin aralık ayındaki ortalama yağışlı gün sayıları ve toplam yağış miktarları yer alıyor. Veriler Devlet Meteoroloji İşleri (DMİ) sayfasından alınmıştır. Parantez içindeki kırmızı rakamlar ise aralık ayının, diğer aylarla kıyaslaması yapıldığında yıl içindeki sıralamasını gösteriyor. Örneğin Edirne’de yağışlı gün sayıları baz alındığında aralık ayı en yağışlı ay olarak görünürken, toplam yağış miktarı olarak bakıldığında aralıktan daha yağışlı sadece bir ay olduğu anlaşılıyor. Aynı durum Kırklareli için de geçerli. Çanakkale ve Tekirdağ’da ise hem yağışlı gün sayısı hem de yağış miktarı olarak en yağışlı ay, yine aralık ayı. Muratlı istasyonunun 2010 ve 2011 Aralık aylarında kaydettiği veriler de uzun yıllar ortalamalarını destekler nitelikte.

2012’nin aralık ayına yağış olarak hızlı bir giriş yaptık. Ve şu anki tahminlere göre bu yağışlardan pek de kolay çıkılamayacak gibi görünüyor. Bugün etkili olacak yağışların ardından akşam ve gece saatlerinden sonra yağış hafifleyip kesilse de, bölgemize yarın (02 Aralık) yine bir yağışlı hava giriş yapacak ve özellikle pazar akşamı ile pazarı pazartesiye bağlayan gece (02-03 Aralık) bölgemize kuvvetli yağışlar (20-50 kg/m2) bırakabilir. Son tahminlere göre 04 Aralık’tan itibaren ise gündüz sıcaklıklarının 10 C’nin altına inmesi ve yavaş yavaş kış koşullarına uygun kıyafetlerin dolabımızın ön raflarına taşınması bekleniyor.

Reklam
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

5 Responses to Aralık’ta Aralıksız Yağış

  1. Yarın gündüz saatlerinde büyük ihtimal yağış kesilmiş olur. Ama üzülme yağarsa da yağmurlu içtimalar için hazırlık olur sana 🙂

  2. FeRHaD dedi ki:

    3 Aralık’ta Çorlu hava alanı bölgesinde yağmaması lazım ya, hiç iyi olmaz. 😀

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s