2011 Kasım vs. 2012 Kasım

Geride bıraktığımız kasım ayı için bir çok Trakyalı, 30 Kasım günü kaydedilen yağışları hesaba kattığımızda bile, çok kurak bir ay geçirdiğimizi söyleyebilir. Ve bunda da haklıdırlar. Çünkü uzun yıllar ortalamalarına göre bir çok yerde daha az yağış kaydedildi. Kasımın ikinci yarısında bitmek tükenmek bilmeyen kuru ve ılık hava ile birlikte kasımın başında yaşadığımız bahardan kalma günler de bu kanaate varmamızda pay sahibi oldu.

Ancak geçtiğimiz sene yaşadığımız soğuk ve çok kurak kasım ayıyla kıyaslarsak bu sene fazla fazla yağış aldığımızı söyleyebiliriz.

kasım 2012 ortalamalar

Yukarıdaki tabloda Tekirdağ ve Kırklareli’nin uzun yıllar ortalamasıyla birlikte Muratlı istasyonunun 2011 ve 2012 yıllarında kaydettiği veriler görülüyor. Bu veriler ışığında Muratlı’da geçtiğimiz sene ortalamaların 3-4 derece altında seyreden sıcaklıkların bu sene tam tersi istikamette, 3 derece civarında üzerinde seyrettiği anlaşılıyor. Geçtiğimiz sene 30 gün boyunca toplam sadece 10 kg civarında yağış kaydedilirken, bu sene 45 kg’a ulaşıldı (buna 30 Kasım’ı 01 Aralık’a bağlayan gece yarısı 00.00’dan itibaren düşen 30 kg civarındaki yağış dahil edilmemiştir.) Aradaki gerek sıcaklık farkı, gerekse yağış farkına sebep olarak ise ortalama hava basıncı farklılığı gösterilebilir: 2011 Kasım basınç ortalaması 1026 mb iken 2012 Kasım basınç ortalaması 1019 mb. Yüksek basınç bölgemize kararlı ve genel olarak yağışsız hava koşulları sunarken, alçak basınç kararsız, değişken ve yağışlara daha açık bir hava koşulu sunuyor.

Bölgemizdeki diğer yerlerin kasım ayı verilerini önümüzdeki günlerde yine bu başlık altında paylaşacağım.

Reklam
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s