Kuvvetli Lodos ve Su Baskını Riski

Trakya’nın genelinde kurak geçen iki haftanın ardından, yarından itibaren (29 Kasım) bölgemiz yağışlı havalara yeniden merhaba diyor. Yarın gündüz saatlerinde kuvvetli lodos ile birlikte havanın parçalı bulutlu olması bekleniyor. Bugün 18 dereceleri gören sıcaklıklar yarın 20 dereceleri zorlayabilir. Saros Körfezi’ne yakın olan yerlerde (Enez, Erikli, İpsala, Keşan) rüzgar hayatı olumsuz yönde etkileyebilir. Körfezde deniz ulaşımı ve balıkçılık aksayabilir. Öğle ve akşam saatlerinde ise bölgemizin güneybatı kesimlerinde başlayacak yağışın cuma günü bölge geneline yayılması bekleniyor. 30 Kasım Cuma akşamı ve gecesi zayıflayacak ve ara verecek yağışın 1 Aralık Cumartesi günü yeniden kuvvetli bir şekilde bölge genelinde etkili olması bekleniyor. Sıcaklıklar ise yağışla birlikte yeniden 12-16 derece aralığına gerileyecek.

Yaz yağışları gibi kısa sürede çok miktarda düşen yağışlar gibi etkili olmasa da yer yer dere taşkınlarına ve su baskınlarına yol açabilecek miktarda yağış düşebilir. Son tahminlere göre 30 Kasım ve 1 Aralık günlerinde metrekareye 40 ile 80 kg yağış düşme olasılığı yüksek görünüyor.

Yağış ile ilgili güncellemeleri 29 ve 30 Kasım tarihlerinde buradan takip edebilirsiniz.

30 Kasım güncellemesi: 30 Kasım sabah saat 8’e kadar Trakya’nın özellikle batısında ve kuzeyinde kuvvetli yağışlar görüldü. DMİ verilerine göre Uzunköprü’de metrekareye 41 kg yağış düşerken, İpsala’da 14 kg, Kırklareli’de 24 kg, Edirne’de 3 kg, Lüleburgaz’da 2 kg kaydedildi. Yağışların gün içerisinde bütün bölgeye yayılması bekleniyor.

30 kasım 2012 yağış

Saat 15.00’teki radar görüntüsüne göre son bir kaç saattir Uzunköprü-Babaeski doğrultusunda ve Lüleburgaz’ın kuzeyinde çok kuvvetli ve sürekli yağışlar görülüyor.

30 kasım 2012 trakya yağış bantları

01 Aralık güncellemesi: Yağışlar dün gün boyunca ve bu sabaha karşı da bölge bölge etkili oldu. Dün Kırklareli çevresinde ve Edirne’nin güneyinde etkili olan yağışların ardından bu sabaha karşı Tekirdağ il genelinde kuvvetli ve 8 saat civarında aralıksız yağan yağışlar görüldü. Bu sabah saat 8 itibariyle DMİ verilerine göre son 24 saatte kaydedilen yağışlar (kg/m2) ise şöyle oldu: Edirne: 2, İpsala: 11, Uzunköprü: 70, Çatalca: 20, Kırklareli: 82, Lüleburgaz: 37, Çanakkale: 57, Tekirdağ: 55, Çorlu: 56, Çerkezköy: 45, Malkara: 52. Muratlı istasyonun kaydettiği yağış ise yaklaşık 38 kg oldu.

01 aralık toplam yağışlar

Saat 10 itibariyle Trakya’nın doğusuna, İstanbul’a doğru kayan yağışın önümüzdeki saatlerde yeniden bölgemizin genelinde başlaması, akşam saatlerine kadar devam etmesi bekleniyor.

29 Kasım – 30 Kasım – 01 Aralık toplam yağışları şöyle gerçekleşmiştir (kg/m2)

Malkara: 82 , Tekirdağ: 89, Çorlu: 96, Çanakkale: 80, İpsala: 35, Uzunköprü: 113, Edirne: 6, Lüleburgaz: 65, Kırklareli: 108, Çatalca: 53, Çerkezköy: 83, Muratlı: 57

Reklam
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

16 Responses to Kuvvetli Lodos ve Su Baskını Riski

 1. FeRHaD dedi ki:

  Geceden beri süren yağış az önce dindi. 🙂

 2. FeRHaD dedi ki:

  Uydu yayınlarında parazit oluşmaya başladı artan yağışla birlikte. Oh, miss; gayet iyi yağıyor. 🙂

 3. Evet şimşeği ben de yakaladım 🙂
  O hassasiyet konusu aslında benim de hassas olduğum bir konu. Yağış ölçerin içinde ufacık bir kova var ve bu kovanın bağlı bulunduğu yağışı kendiliğinden ölçen bir mekanizma. Kova dolunca ölçümünü yapıyor kendini boşaltıyor ve yeniden dolmayı bekliyor. Çok kuvvetli yağışlarda genelde sorun olmuyor, ama bugünkü gibi hafif ve bir kaç dakikalık yağışlarda kayıt yapmak zorlaşıyor. Çünkü kova yeterince dolmadığı için aslında 0.3, 0.5 kg yağış düşse bile o yağışı gösteremiyor. Açıkçası bugünkü 0.8’i göstermesi bile benim için sürpriz oldu, çünkü genelde 1.0’dan sonrasını gösterebiliyor.
  Öyle hafif yağışların olduğu ve istasyonun ölçemediği durumlarda ben kendi kayıtlarıma göz kararı olarak yazıyorum. Örneğin dün akşam da hafif yağış geçişleri olmuştu radardan gözlemlediğim kadarıyla. Ona da 0.1 mm olarak kayıt düştüm, en azından ilerde notlarıma baktığımda çok hafif de olsa yağış görüldüğünü hatırlayabilmek için.

 4. FeRHaD dedi ki:

  Şunu sorayım o zaman. İstasyonunun yağmur ölçerinin hassasiyeti ne kadar ya da nasıl?
  Bugün birkaç kez yarım bir dakikalık yağışlar oldu, birden şiddetlenir gibi yaptı, camları batırdı ve dindi. Baya bir zaman sonra yine böyle bir yağış oldu ve istasyon sayfasında 0.8 mm diye yağışı gördüm. Acaba sadece benim bölgeme mi yağmış oluyor, yoksa istasyon kaydetmek için birikmesini mi bekliyor?
  Bir şimşek daha geldi. 🙂

 5. FeRHaD dedi ki:

  Evet, evet çaktı. Işık biraz batımızdan geldi sanki, batıya bakan pencereden gördüm.
  Muratlı’da değil misin yoksa?

 6. FeRHaD dedi ki:

  Lise hazırlıkta iken 2002’de, bütün gün yağmıştı burada, iyi ıslanmıştım. Akşam haberlerinde Türkiye bahardan bir gün yaşadı deyip İstanbul’un günlük güneşlik görüntülerini göstermişlerdi insanlar parklarda bahçelerde.
  2004 ya da 5 gibi takıldığım forumda bir Çerkezköy’lü alt kat su altında kaldı diye paylaşıyordu, benim ise camım açık ve gökyüzündeki ayı görüyordum.
  Yağacak soğuk olacak diye montla evden çıkıp okula ter içinde vardığım çok olmuştu. 🙂

  • Mart 2011’deki sistemde de Çorlu-Çerkezköy-Saray bölgesi Karadeniz üzerinden gelen kar yağışıyla birlikte kara gömülmüştü ama ben de yine senin yaşadığın gibi, acı acı yıldızları sayıyordum 🙂
   Ama 7-8 sene öncesine göre hava tahminleri konusunda bence çok farklı bir noktadayız. Farklı modeller, farklı kaynaklardan takip edilip, nokta atışı tahminler yapılabiliyor artık.

  • Muratlı tarafından şimşek çaktığını gördüm az önce, onaylıyor musunuz? 🙂

 7. FeRHaD dedi ki:

  Yağıyor yağıyor, başladı hafif hafif.
  Abi biliyorsun burası garip yer. Etrafta sel olsa buraya damla düşmeden geçip gidebiliyor. 😀

 8. Tamı tamına 0.8 kg yağış düşmüş şu saat itibariyle, küçümseme hemen 🙂
  Ben bu geceden umutluyum, gelen kütlelerin devamı var gibi görünüyor. Bugün bütün gün radarı takip ettim, Muratlı-Malkara-Saros Körfezi hattı dışında iyi yağış düştü. Muratlı da bu akşam ve gece bu yağışlardan payına düşeni alır bence.

 9. FeRHaD dedi ki:

  Muratlı’ya da şu ana kadar yarım dakikalık yarım dakikalık yağışlar düştü ama düzgün bir yağış olmadı daha. Yine kuru kalacağız herhalde. 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s