Hava Kirliliğine Dikkat!

Rüzgarın kuvvetlice estiği, Karadeniz’e yakın bölgelerde deniz etkisiyle yağışların görüldüğü, bulutlu, güneşsiz bir haftayı geride bıraktık. Dün gece ise havanın açmasıyla birlikte Trakya’nın bir çok yerinde sonbaharın en soğuk gecesi yaşandı, Lüleburgaz’da sıfırın altına geriledi. DMİ verilerine ve Muratlı istasyonuna göre 24 Kasım’ı 25’ine bağlayan gece en düşük sıcaklıklar bazı yerlerde şu şekilde kaydedildi:

Edirne: 3.6 , İpsala: 1.2 , Uzunköprü: 0.2, Kırklareli 3.8, Lüleburgaz – 0.8, Tekirdağ: 4.5, Çorlu: 2.2, Çerkezköy: 1.8, Muratlı: 2.3 , Çatalca: 5.5

Bu haftanın ise geçen haftaya göre daha durgun başlaması bekleniyor. Yarın ve salı günü (26-27 Kasım) bölgemiz genelinde rüzgar çok hafif esecek. Sabah saatlerinde, özellikle Trakya’nın iç kesimlerinde sis olasılığı yüksek. Sisin dağıldığı yerlerde hava sıcaklıkları gündüz 11-14 derece arasında seyredebilir. Gece en düşük sıcaklıklar ise kıyı kesimlerde 5-8 derecelerde seyrederken iç kesimlerde yine 0 dereceye yaklaşabilir. Rüzgarın hafif olması ve havanın özellikle geceleri soğuk olmasından ötürü kömürle ısınan yerleşim yerlerinde çok rahatsız edici bir hava kirliliği oluşabilir. Dışarı çıkarken nefes darlığı çekilmemesi için önlem alınması gerekebilir.

Çarşamba günü (28 Kasım) rüzgarın lodosa dönmesiyle sıcaklıklarda artış başlayacak. 29 Kasım’da gündüz sıcaklıkları 20 dereceye kadar ulaşabilir. Lodosla birlikte bulutlanmanın artması ve 30 Kasım Cuma günü bölgemizin geneline yağışlı havanın gelmesi bekleniyor. 

 

Reklam
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Hava Kirliliğine Dikkat!

  1. Evet haklısın. Özellikle açık ve durgun havalarda değil bir kaç km, bir kaç yüz metrede bile sıcaklıklarda farklılıklar oluşabiliyor. O yüzden Tekirdağ merkezdeki bazı mahallelerde daha düşük sıcaklıklar kaydedilmiş olabilir. Bir keresinde araçla Tekirdağ sahil boyundan gittiğimde sıcaklığın 3 km içinde 5 derece değiştiğine şahit olmuştum. Araç termometresi bozuldu sanmıştım ama sonra aynı yolu geri döndüğümde aynı şekilde yine değişince emin oldum. Bu gece de en düşük 5.1 derece kaydedilmiş ama 2-3 derece civarında ölçülen mahalleler vardır belki.

  2. FeRHaD dedi ki:

    Tekirdağ 4.5 derece ama, istasyonun deniz kenarında olmasından dolayı yüksek yerlerinde acaba ne kadar daha düşük olma ihtimali var? Yine çok yoktur ama deniz kenarında 4.5 derece bile soğuk. 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s